AKTUALNOŚCI

 

Rok 2021 to 1 wyjazd do miejscowego zagrożenia

Rok 2020 to 87 wyjazdów tym  27 razy do pożarów  i 59 razy do miejscowych zagrożeń 1 Alarm Fałszywy

 

PRZEKAŻ 1% PODATKU NA OSP RUDNIK NAD SANEM.

 

Filmowe podsumowanie 2019 roku autor Bartosz Kaczorowski

 

W roku 2020 nasza jednostka uczestniczyła w 87 zdarzeniach ratowniczo - gaśniczych, w tym 1 wyjazd do akcji przeciwpowodziowej (Albigowa, Powiat Łańcucki). Przodowały wyjazdy do miejscowych zagrożeń, głównie do wypadków drogowych, podtopień, usuwania wiatrołomów, owadów błonkoskrzydłych i pożarów.
Tak wyglądają dokładne statystyki OSP Rudnik nad Sanem w roku 2020:
– Pożary - 27
– Miejscowe zagrożenia - 58
– Alarmy fałszywe - 1
– Akcje przeciwpowodziowe - 1
Łącznie (nie licząc akcji przeciwpowodziowej) w 86 zdarzeniach uczestniczyło 100 zastępów, 584 strażaków, którzy przepracowali 7850 minut, co daje 130,83 godzin.
Mijający rok był zdecydowanie inny od poprzedniego. Łatwiej jest przedstawić czego się nie udało zrealizować, niż wymienić zrealizowane coroczne przedsięwzięcia. Było to spowodowane epidemią „COVID-19” na terenie całego kraju. Braliśmy udział w uroczystej Mszy Św. z okazji Dnia Strażaka w naszym kościele parafialnym.
Strażacy OSP Rudnik nad Sanem uczestniczyli w szkoleniach takich jak:
- kurs podstawowy strażaków ratowników OSP – 1 osoba;
- kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy – 1 osoba;
- kurs sternika motorowodnego – 12 osób (Fundacja PZU).
Poza szkoleniami uczestniczono w ćwiczeniach własnych m.in. z ratownictwa wodnego z łodzią motorową na ciekach wodnych oraz z ratownictwa technicznego u jednego z przedsiębiorców specjalizujących się w mechanice pojazdowej.
Rok 2020 obfitował również w sprzęt dla naszej jednostki. Na początku maja wzbogaciliśmy się o nową łódź motorową z silnikiem 30 KM, echosondą i przyczepką zakupioną ze środków Urzędu Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem oraz Unii Europejskiej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Kolejnym zakupem są nowe szafki oraz ubrania bojowe Nomex zakupione z Fundacji Orlen. Pod koniec roku została zakupiona belka stroboskopowa do samochodu Nissan oraz nowa wyciągarka Kangaroowinch K13000 sfinansowana z Narodowego Instytutu Wolności – Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 PROO. Następnie z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz środków własnych została zakupiona pompa szlamowa Honda GX 160, hełmy Rosenbauer, ubrania bojowe Nomex oraz latarki. Dzięki staraniom Burmistrza GiM Rudnik nad Sanem koniec roku 2020 przyniósł nam upragnione rozpoczęcie budowy nowej remizy, która będzie zlokalizowana przy ulicy Piłsudskiego.
Przy tej okazji dziękujemy wszystkim podmiotom, z którymi współpracowaliśmy w minionym roku (m.in. UGiM Rudnik nad Sanem, jednostkom OSP i PSP, innym służbom, sponsorom, zaprzyjaźnionym firmom, rodzinom, przyjaciołom) oraz wszystkim odwiedzającym naszą stronę. Życzymy Wam i sobie, aby ten nowy 2021 rok był dużo spokojniejszy i bezpieczniejszy od minionego.

 

 

Kalendarz na 2021 rok

 

1