AKTUALNOŚCI

 

Rok 2020 to 68 wyjazdów tym  27 razy do pożarów  i 40 razy do miejscowych zagrożeń 1 Alarm Fałszywy

PRZEKAŻ 1% PODATKU NA OSP RUDNIK NAD SANEM.

 

Filmowe podsumowanie 2019 roku autor Bartosz Kaczorowski

W dniu 19 sierpnia o godzinie 23:07 zostaliśmy zadysponowani do potrącenia rowerzysty przez samochód osobowy w Rudnik nad Sanem ul. Sandomierska

Siły i Środki: JRG Nisko GBA, JRG Nisko GCBA,OSP Rudnik nad Sanem GCBA,

W dniu 18 sierpnia br. o godz. 7.30. zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego na przejeździe kolejowym w Przędzelu Borowinie.  Pospieszny pociąg osobowy relacji Lublin-Wrocław zderzył się z samochodem ciężarowym przewożącym kruszywo drogowe. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca samochodu ciężarowego, wyjeżdżając z terenu budowy drogi expresowej S19, wjechał wprost pod lokomotywę pociągu. W zdarzeniu na miejscu zginął kierowca ciężarówki. Maszynista zakleszczony w zgniecionej kabinie lokomotywy, po uwolnieniu przez strażaków został przetransportowany do szpitala przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W pociągu podróżowało 89 pasażerów i 3 osoby obsługi . Pasażerowie nie odnieśli obrażeń i po ewakuacji z wagonów zostali przewiezieni autobusami do kolejnej stacji.

W działaniach udział brali JRG Nisko GCBA, GBA, SLRr, SOp, JRG Stalowa Wola SCRT, JRG 2 Rzeszów SCRt, OSP Rudnik nad Sanem GCBA, OSP Przędzel GCBA, OSP Kopki GBA,

W dniu 1 sierpnia br. zorganizowaliśmy ćwiczenia z ratownictwa wodnego. Ćwiczenia odbyły się dzięki uprzejmości Właściciela jednego ze zbiorników wodnych w miejscowości Łazów. Doskonalenie z ratownictwa wodnego miało na celu obsługę nowej łodzi wraz ze specjalistycznym osprzętem typu SONAR, który ma na celu poszukiwanie osób zaginionych w zbiornikach wodnych.

tego samego dnia o godzinie 17 uczciliśmy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego godzinę "W" https://www.facebook.com/osp.rudniknadsanem/videos/320115839033057/

 

w dniu 18 lipca przeszła burza która spowodowała powalenie kilku drzew na ternie naszego Miasta.

w dniu 4 lipca uczestniczyliśmy zastępami GCBA i GLBM w akcji usuwania skutków wypadku drogowego w którym było poszkodowane 2 osoby. Wypadek miała miejsce w lesie na ul. Myśliwskiej, oprócz naszych zastępów brały udział 2 zastępy z JRG Nisko oraz OSP Nowosielec a także śmigłowiec LPR. Nasz zastęp GLBM służył jako karetka transportując załogę LPR do miejsca zdarzenia.

W dniu 27 czerwca nasza jednostka zastępem GLBM wraz z OSP Przędzel, OSP Jeżowe, OSP Zarzecze, OSP Jarocin oraz SOp JRG Nisko uczestniczylismy w akcji uswania skutków powodzi w miejscowości Albigowa powiat łańcucki. Akcja ta trwała ponad 12 godzin, brali wjej udział Krokos Tomasz, Jarosz Sylwester, Gołobek Miłosz, Płeszka Michał, Kowal Kamil

W dniu 16 czerwca br. przez miejscowość Nisko przeszła potężna ulewa, która spowodowała podtopienia. Zastęp GLBM + przyczepka pompowa oraz SOp zostali zadysponowani do pompowania zalanych budynków, posesji, piwnic.  Nisko, ul. Modrzewiowa, Tysiąclecia, Kościuszki, miejscowość: Rudnik nad Sanem, ul. Kościuszki . Działania zakończyliśmy przed północą. Siły i Środki  JRG Nisko JRG Stalowa Wola JRG Nowa Sarzyna  OSP Rudnik nad Sanem  OSP Przędzel  OSP Jeżowe  OSP Nowosielec  OSP Zarzecze  OSP Nisko

W dniach 11 i 12 czerwca usuwaliśmy powolne i uszkodzone drzewa po burzy w Rudnik nad Sanem 5 akcji.

w dniu 11 czerwca nasi strażacy z pocztem sztandarowym uczestniczyli w Mszy świętej i procesji Bożego Ciała oraz wraz z OSP Przędzel Kolonia zabezpieczaliśmy trasę procesji.

 

w dniu 5 czerwca poczet sztandarowy z naszej OSP  uczestniczył  Mszy świętej pożegnalnej zmarłego  Księdza infułata Czesława Wali

zdjęcie EchoDnia

 

w dniu 8 maja nasza OSP wzbogaciła się o nową  łódź motorową z silnikiem 30 KM, echosondą i przyczepką o wartości 62 968 zł zakupioną ze środków Urzędu Miasta i  Gminy oraz dofinansowania ze środków Unii Europejskiej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 

w dniu 4 maja nasi druhowie uczestniczyli w Mszy Św z okazji Św Floriana.

 

W dniu 22 kwietnia zastępem GCBA braliśmy udział w udzielaniu pomocy mężczyźnie wciągniętemu przez suwnice na wysokości około 8m w jednym z zakładów na ulicy Stalowej. Nasze działania polegały na udzieleniu KPP, oraz ściągnięciu poszkodowanego z wysokości i przekazaniu PRM.W akcji oprócz nas brało udział JRG Nisko GCBA, GBA, SOp, JRG Stalowa Wola SD37. LPR ratownik 10, Policja.

W dniu 11 kwietnia kolejny duży pożar nieużytków pomiędzy Przędzelem a Stróżą, spaliło się około 7ha w tym skoszone pręcie wiklinowe. Siły JRG Nisko GCBA, JRG Nisko GCBA , JRG Nisko GBA, OSP Rudnik GCBA, OSP Rudnik GLBM , OSP Przędzel GCBA, OSP Ulanów GBA.W dniu 9 kwietnia samochodem SOp rozgłaszaliśmy komunikaty dotyczące zachowania się podczas epidemii filmik tutaj.

W dniu 27 marca 2020r  braliśmy udział zastępem GCBA i GLBM w gaszeniu pożaru około 30ha traw i nieużytków pomiędzy Stróżą a Przędzelem. Po dojeździe na miejsce pożaru, natychmiast rozpoczęto działania gaśnicze. Niestety silny wiatr powodował zmienne kierunki rozprzestrzeniania się ognia, co uniemożliwiało akcję gaśniczą, a grząski teren utrudniał dojazd. Rozpoczęto walkę w obronie budynków mieszkalnych i gospodarczych. Przy wsparciu mieszkańców, udało się opanować sytuację w obrębie budynków. Po 2,5 h walce z ogniem pożar został ugaszony i przystąpiono do przelewania pogorzeliska. Niestety podczas obrony budynków spaleniu i uszkodzeniu zostało cztery nasze węże strażackie. Spaleniu uległo około 25-30 hektarów nieużytków. Po powrocie do bazy rozpoczęto sprzątanie i przywrócono gotowość bojową do wyjazdu samochodów gaśniczych. Apelujemy o nie wypalanie traw, dzisiejsza akcja mogła skończyć się tragicznie w postaci pożaru budynku mieszkalnego oraz innych budynków gospodarczych.  Siły i Środki:  JRG Nisko GCBA, JRG Nisko GCBA , JRG Nisko GBA,JRG Nisko SOp, OSP Rudnik GCBA, OSP Rudnik GLBM ,OSP Kopki GBA, OSP Przędzel GCBA, OSP Ulanów GBA, Policja

W dniu 25 marca 2020r  braliśmy udział zastępem GCBA w gaszeniu pożaru trawy oraz zgromadzonego opału koło drewnianego budynku mieszkalnego.

 

W dniu 20 lutego 2020r  braliśmy udział zastępem GCBA i GLBM w gaszeniu pożaru garażu w Rudniku nad Sanem przy ul. Głowackiego. W działaniach brało udział także dwa zastępy z JRG Nisko oraz Policja.

 

W dniu 3 stycznia 2020r  braliśmy udział zastępem GCBA w udzielaniu pierwszej pomocy KPP osobie potrąconej przez samochód dostawczy na ul. Rynek w Rudniku nad Sanem. Rowerzystka doznała złamania ręki, oprócz nas w akcji brał udział zastęp GCBA z JRG Nisko, Policja oraz PRM.

 

Nasz kalendarz na 2020 rok.

 

 w dniu 30 grudnia zakończyliśmy ćwiczeniami z ratownictwa medycznego. Druhowie naszej OSP przypomnieli zasady udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, które prowadził ratownik medyczny Bartosz Kaczorowski (Podkarpackie Centrum Usługowo-Szkoleniowe KAMED). Przećwiczono wiele ważnych kwestii dotyczących udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Bardzo dziękujemy prowadzącemu za poświęcony swój czas oraz podniesieniu wiedzy z zakresu KPP naszym strażakom.