Rok 2020 to 87 wyjazdów tym  27 razy do pożarów  i 59 razy do miejscowych zagrożeń 1 Alarm Fałszywy

W roku 2020 nasza jednostka uczestniczyła w 87 zdarzeniach ratowniczo - gaśniczych, w tym 1 wyjazd do akcji przeciwpowodziowej (Albigowa, Powiat Łańcucki). Przodowały wyjazdy do miejscowych zagrożeń, głównie do wypadków drogowych, podtopień, usuwania wiatrołomów, owadów błonkoskrzydłych i pożarów.
Tak wyglądają dokładne statystyki OSP Rudnik nad Sanem w roku 2020:

– Pożary - 27

– Miejscowe zagrożenia - 58

– Alarmy fałszywe - 1

– Akcje przeciwpowodziowe - 1

Łącznie (nie licząc akcji przeciwpowodziowej) w 86 zdarzeniach uczestniczyło 100 zastępów, 584 strażaków, którzy przepracowali 7850 minut, co daje 130,83 godzin. Mijający rok był zdecydowanie inny od poprzedniego. Łatwiej jest przedstawić czego się nie udało zrealizować, niż wymienić zrealizowane coroczne przedsięwzięcia. Było to spowodowane epidemią „COVID-19” na terenie całego kraju.
Braliśmy udział w uroczystej Mszy Św. z okazji Dnia Strażaka w naszym kościele parafialnym.
Strażacy OSP Rudnik nad Sanem uczestniczyli w szkoleniach takich jak:

kurs podstawowy strażaków ratowników OSP – 1 osoba;

- kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy – 1 osoba;

- kurs sternika motorowodnego – 12 osób (Fundacja PZU).
Poza szkoleniami uczestniczono w ćwiczeniach własnych m.in. z ratownictwa wodnego z łodzią motorową na ciekach wodnych oraz z ratownictwa technicznego u jednego z przedsiębiorców specjalizujących się w mechanice pojazdowej.
Rok 2020 obfitował również w sprzęt dla naszej jednostki. Na początku maja wzbogaciliśmy się o nową łódź motorową z silnikiem 30 KM, echosondą i przyczepką zakupioną ze środków Urzędu Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem oraz Unii Europejskiej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Kolejnym zakupem są nowe szafki oraz ubrania bojowe Nomex zakupione z Fundacji Orlen. Pod koniec roku została zakupiona belka stroboskopowa do samochodu Nissan oraz nowa wyciągarka Kangaroowinch K13000 sfinansowana z Narodowego Instytutu Wolności – Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 PROO. Następnie z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz środków własnych została zakupiona pompa szlamowa Honda GX 160, hełmy Rosenbauer, ubrania bojowe Nomex oraz latarki. Dzięki staraniom Burmistrza GiM Rudnik nad Sanem koniec roku 2020 przyniósł nam upragnione rozpoczęcie budowy nowej remizy, która będzie zlokalizowana przy ulicy Piłsudskiego.
Przy tej okazji dziękujemy wszystkim podmiotom, z którymi współpracowaliśmy w minionym roku (m.in. UGiM Rudnik nad Sanem, jednostkom OSP i PSP, innym służbom, sponsorom, zaprzyjaźnionym firmom, rodzinom, przyjaciołom) oraz wszystkim odwiedzającym naszą stronę. Życzymy Wam i sobie, aby ten nowy 2021 rok był dużo spokojniejszy i bezpieczniejszy od minionego.

 

 

HISTORIA  OSP autorstwa Naczelnika Pawła Kazaneckiego ukazała się w numerze 94 (2/2020) i 95 (3/2020) Przeglądu Rudnickiego.

Kalendarz na 2021 rok

31.122020  Nowe 3 mundury bojowe dla naszych strażaków zakupione dzięki dotacji z "Fundacji Orlen"

19.12.2020 r. Nowa plandeka na łódź która zabezpieczy znajdujące się wyposażenie przed czynnikami zewnętrznymi wykonana przez firmę "Plandeki Rudnik" Robert Pyszowski, Monika Szarzyńska z Rudnika nad Sanem.

09.12.2020r Kolejne pół miliona na budowę remizy dla strażaków !🚒 Pół miliona złotych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymała Gmina i Miasto Rudnik nad Sanem. To kolejna promesa przeznaczona na budowę remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, którą odebrał dziś burmistrz Waldemar Grochowski z rąk wiceministra infrastruktury, posła Rafała Webera. Dziękuję za kolejne środki dla naszej gminy. To wsparcie pomoże w realizacji tej dużej inwestycji – remizy OSP w Rudniku nad Sanem. Obecnie trwają prace związane z wykonaniem fundamentów. Będzie to najnowocześniejsza remiza w regionie – mówi Waldemar Grochowski, burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem.Przypomnijmy, wartość inwestycji wraz z nadzorem inwestorskim oraz wyposażeniem wyniesie około 1,8 mln zł. Nowa remiza ma być gotowa końcem października przyszłego roku.

24.11.2020 r Nowe szafki ubraniowe dla 20 naszych strażaków do nowej remizy zakupione dzięki dotacji z "Fundacji Orlen"

W dniu 19.11.2020 została zamontowana nowa belka ostrzegawcza LED na samochodzie SOp Nissan. Belka została sfinansowana przez Narodowy Instytut Wolności #narodowyinstytutwolnosci ze środków #[PROO].

W dniu 17 listopada zaczęły się prace przy budowie nowej remizy dla naszej OSP.

zdjęcia www.rudnikns.pl

 

W dniu 12.11.2020 dotarła do nas nowa wyciągarka Kangaroowinch K13000 12V sfinansowana przez @narodowyinstytutwolnosci ze środków #[PROO]. Wyciągarka zostanie zamontowana na samochodzie Nissan Pathfinder w miejsce uszkodzonej.

W dniu 5.11.2020 r w Urzędzie Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem odbyło się podpisanie umowy na budowę remizy dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudniku nad Sanem. Wykonawcą inwestycji będzie Firma Budowlana MALBUD Andrzeja Małka z Sarzyny. Natomiast nadzór inwestorski sprawować będzie Biuro Obsługi Inwestycji Sp. z o.o z Przemyśla.
Przypomnijmy, wykonawcę wyłoniono w wyniku postępowania przetargowego, do którego stanęło aż dziesięć firm. Najtańsza oferta opiewała na kwotę 1 285 177,50 zł, natomiast najdroższa na 1 833 064,63 zł.
 Budynek zaprojektowany został przez firmę STUDIO R2 Pracownia Architektoniczna Dariusza Ruta z Kołobrzegu.
Wartość inwestycji wraz z nadzorem inwestorskim wyniesie ponad 1,3 mln zł. Prace rozpoczną się w drugiej połowie listopada. źródło www.rudnik.pl
W poniedziałek 26 października 2020 r. w Urzędzie Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem odbyło się otwarcie ofert na „Budowę remizy OSP w Rudniku nad Sanem”. Łącznie wpłynęło dziesięć ofert, w tym jedna została złożona po wyznaczonym terminie. Najtańsza propozycja budowy tej inwestycji opiewa na kwotę 1 285 177,50 zł, natomiast najdroższa na 1 833 064,63 zł.źródło www.rudnik.pl

 

W dniach 18-30 października br. 12 druhów naszej OSP uczestniczyło w kursie sternika motorowodnego w ramach projektu organizowanego OSP Rudnik nad Sanem sfinansowanego ze środków Fundacji PZU. Szkolenie zostało przeprowadzone przez firmę AQUA Life – Mariusz Janeczko. Zajęcia teoretyczne odbywały się w Rudniku nad Sanem i Zbydniowie, a praktyczne w Tarnobrzegu na Jeziorze Tarnobrzeskim. Kurs udało się przeprowadzić w sprzyjających warunkach pogodowych oraz zachowaniem dużego reżimu sanitarnego.

 Wszyscy uczestniczący zdali egzamin z wynikiem pozytywnym.

 

 15.10.2020 r. Rudnik nad Sanem ul. Doliny pożar budynku gospodarczego.

W dniu 12 października Burmistrz GIM Rudnik nad Sanem Pan Waldemar Grochowski ogłosił przetarg na budowę nowej remizy dla naszej OSP.

zdjęcie UGIM Rudnik nad Sanem

01.10.2020 r. Kopki ul. Wygoda Pożar magazynu z wyrobami z wikliny

W piątek 25 września br. w Komendzie Powiatowej PSP w Nisku odbyła się uroczystość podpisania i przekazania umów na wsparcie zadania realizowanego w ramach Programu „Mały Strażak”. Celem programu jest podniesienie gotowości bojowej lokalnych służb ratowniczych poprzez doposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w sprzęt niezbędny do zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub awarii technicznych, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu osób, mieniu albo środowisku naturalnemu. W uroczystości wzięli udział: poseł na Sejm RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Bogusław Kida, Starosta Niżański Robert Bednarz, komendant powiatowy PSP Krzysztof Skrzypek oraz prezesi jednostek OSP z powiatu niżańskiego. Umowy w ramach Programu priorytetowego „Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych. Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” na rok 2020 podpisali prezesi jednostek OSP Cholewiana Góra, Rudnik nad Sanem, Dąbrówka, Jeżowe, Glinianka, Kamionka Górna, Groble, Nowy Nart i Harasiuki.

20.09.2020 Rudnik nad Sanem ul. Myśliwska Pożar poszycia leśnego

11.09.2020 r. Rudnik nad Sanem, ul. Mickiewicza
Pożar samochodu osobowego

W dniu 5 września 2020 r. o godzinie 15:00 zaplanowaliśmy ćwiczenia z ratownictwa technicznego. Ćwiczenia odbyły się dzięki uprzejmość właściciela jednej z firm zajmującej się mechaniką samochodową w Rudniku nad Sanem, który udostępnił wrak samochodu osobowego. Szkolenie miało na celu doskonalenie praktycznych umiejętności w posługiwaniu się sprzętem wykorzystywanym podczas akcji ratownictwa drogowego oraz technik uwalniania osób uwięzionych w samochodach osobowych.

Zaczynamy realizować kolejny projekt grantowy dla strażaków OSP Rudnik nad Sanem. Spotkanie organizacyjne 7 września 2020 r. o godzinie 20:00 w remizie OSP.

W dniu 28 sierpnia otrzymaliśmy podziękowanie za udział naszych dh w akcji przeciw powodziowej w gminie Łańcut.

 

W dniu 19 sierpnia o godzinie 23:07 zostaliśmy zadysponowani do potrącenia rowerzysty przez samochód osobowy w Rudnik nad Sanem ul. Sandomierska

Siły i Środki: JRG Nisko GBA, JRG Nisko GCBA,OSP Rudnik nad Sanem GCBA,

W dniu 18 sierpnia br. o godz. 7.30. zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego na przejeździe kolejowym w Przędzelu Borowinie.  Pospieszny pociąg osobowy relacji Lublin-Wrocław zderzył się z samochodem ciężarowym przewożącym kruszywo drogowe. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca samochodu ciężarowego, wyjeżdżając z terenu budowy drogi expressowej S19, wjechał wprost pod lokomotywę pociągu. W zdarzeniu na miejscu zginął kierowca ciężarówki. Maszynista zakleszczony w zgniecionej kabinie lokomotywy, po uwolnieniu przez strażaków został przetransportowany do szpitala przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W pociągu podróżowało 89 pasażerów i 3 osoby obsługi . Pasażerowie nie odnieśli obrażeń i po ewakuacji z wagonów zostali przewiezieni autobusami do kolejnej stacji.

W działaniach udział brali JRG Nisko GCBA, GBA, SLRr, SOp, JRG Stalowa Wola SCRT, JRG 2 Rzeszów SCRt, OSP Rudnik nad Sanem GCBA, OSP Przędzel GCBA, OSP Kopki GBA,

W dniu 1 sierpnia br. zorganizowaliśmy ćwiczenia z ratownictwa wodnego. Ćwiczenia odbyły się dzięki uprzejmości Właściciela jednego ze zbiorników wodnych w miejscowości Łazów. Doskonalenie z ratownictwa wodnego miało na celu obsługę nowej łodzi wraz ze specjalistycznym osprzętem typu SONAR, który ma na celu poszukiwanie osób zaginionych w zbiornikach wodnych.

tego samego dnia o godzinie 17 uczciliśmy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego godzinę "W" https://www.facebook.com/osp.rudniknadsanem/videos/320115839033057/

 

w dniu 18 lipca przeszła burza która spowodowała powalenie kilku drzew na ternie naszego Miasta.

w dniu 4 lipca uczestniczyliśmy zastępami GCBA i GLBM w akcji usuwania skutków wypadku drogowego w którym było poszkodowane 2 osoby. Wypadek miała miejsce w lesie na ul. Myśliwskiej, oprócz naszych zastępów brały udział 2 zastępy z JRG Nisko oraz OSP Nowosielec a także śmigłowiec LPR. Nasz zastęp GLBM służył jako karetka transportując załogę LPR do miejsca zdarzenia.

W dniu 27 czerwca nasza jednostka zastępem GLBM wraz z OSP Przędzel, OSP Jeżowe, OSP Zarzecze, OSP Jarocin oraz SOp JRG Nisko uczestniczylismy w akcji uswania skutków powodzi w miejscowości Albigowa powiat łańcucki. Akcja ta trwała ponad 12 godzin, brali wjej udział Krokos Tomasz, Jarosz Sylwester, Gołobek Miłosz, Płeszka Michał, Kowal Kamil

W dniu 16 czerwca br. przez miejscowość Nisko przeszła potężna ulewa, która spowodowała podtopienia. Zastęp GLBM + przyczepka pompowa oraz SOp zostali zadysponowani do pompowania zalanych budynków, posesji, piwnic.  Nisko, ul. Modrzewiowa, Tysiąclecia, Kościuszki, miejscowość: Rudnik nad Sanem, ul. Kościuszki . Działania zakończyliśmy przed północą. Siły i Środki  JRG Nisko JRG Stalowa Wola JRG Nowa Sarzyna  OSP Rudnik nad Sanem  OSP Przędzel  OSP Jeżowe  OSP Nowosielec  OSP Zarzecze  OSP Nisko

W dniach 11 i 12 czerwca usuwaliśmy powolne i uszkodzone drzewa po burzy w Rudnik nad Sanem 5 akcji.

w dniu 11 czerwca nasi strażacy z pocztem sztandarowym uczestniczyli w Mszy świętej i procesji Bożego Ciała oraz wraz z OSP Przędzel Kolonia zabezpieczaliśmy trasę procesji.

 

w dniu 5 czerwca poczet sztandarowy z naszej OSP  uczestniczył  Mszy świętej pożegnalnej zmarłego  Księdza infułata Czesława Wali

zdjęcie EchoDnia

 

w dniu 8 maja nasza OSP wzbogaciła się o nową  łódź motorową z silnikiem 30 KM, echosondą i przyczepką o wartości 62 968 zł zakupioną ze środków Urzędu Miasta i  Gminy oraz dofinansowania ze środków Unii Europejskiej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 

w dniu 4 maja nasi druhowie uczestniczyli w Mszy Św z okazji Św Floriana.

 

W dniu 22 kwietnia zastępem GCBA braliśmy udział w udzielaniu pomocy mężczyźnie wciągniętemu przez suwnice na wysokości około 8m w jednym z zakładów na ulicy Stalowej. Nasze działania polegały na udzieleniu KPP, oraz ściągnięciu poszkodowanego z wysokości i przekazaniu PRM.W akcji oprócz nas brało udział JRG Nisko GCBA, GBA, SOp, JRG Stalowa Wola SD37. LPR ratownik 10, Policja.

W dniu 11 kwietnia kolejny duży pożar nieużytków pomiędzy Przędzelem a Stróżą, spaliło się około 7ha w tym skoszone pręcie wiklinowe. Siły JRG Nisko GCBA, JRG Nisko GCBA , JRG Nisko GBA, OSP Rudnik GCBA, OSP Rudnik GLBM , OSP Przędzel GCBA, OSP Ulanów GBA.W dniu 9 kwietnia samochodem SOp rozgłaszaliśmy komunikaty dotyczące zachowania się podczas epidemii filmik
tutaj.

W dniu 27 marca 2020r  braliśmy udział zastępem GCBA i GLBM w gaszeniu pożaru około 30ha traw i nieużytków pomiędzy Stróżą a Przędzelem.
Po dojeździe na miejsce pożaru, natychmiast rozpoczęto działania gaśnicze. Niestety silny wiatr powodował zmienne kierunki rozprzestrzeniania się ognia, co uniemożliwiało akcję gaśniczą, a grząski teren utrudniał dojazd. Rozpoczęto walkę w obronie budynków mieszkalnych i gospodarczych. Przy wsparciu mieszkańców, udało się opanować sytuację w obrębie budynków. Po 2,5 h walce z ogniem pożar został ugaszony i przystąpiono do przelewania pogorzeliska. Niestety podczas obrony budynków spaleniu i uszkodzeniu zostało cztery nasze węże strażackie. Spaleniu uległo około 25-30 hektarów nieużytków. Po powrocie do bazy rozpoczęto sprzątanie i przywrócono gotowość bojową do wyjazdu samochodów gaśniczych. Apelujemy o nie wypalanie traw, dzisiejsza akcja mogła skończyć się tragicznie w postaci pożaru budynku mieszkalnego oraz innych budynków gospodarczych.  Siły i Środki:  JRG Nisko GCBA, JRG Nisko GCBA , JRG Nisko GBA,JRG Nisko SOp, OSP Rudnik GCBA, OSP Rudnik GLBM ,OSP Kopki GBA, OSP Przędzel GCBA, OSP Ulanów GBA, Policja

W dniu 25 marca 2020r  braliśmy udział zastępem GCBA w gaszeniu pożaru trawy oraz zgromadzonego opału koło drewnianego budynku mieszkalnego.

 

W dniu 20 lutego 2020r  braliśmy udział zastępem GCBA i GLBM w gaszeniu pożaru garażu w Rudniku nad Sanem przy ul. Głowackiego. W działaniach brało udział także dwa zastępy z JRG Nisko oraz Policja.

 

W dniu 3 stycznia 2020r  braliśmy udział zastępem GCBA w udzielaniu pierwszej pomocy KPP osobie potrąconej przez samochód dostawczy na ul. Rynek w Rudniku nad Sanem. Rowerzystka doznała złamania ręki, oprócz nas w akcji brał udział zastęp GCBA z JRG Nisko, Policja oraz PRM.

 

Nasz kalendarz na 2020 rok.

 

 w dniu 30 grudnia zakończyliśmy ćwiczeniami z ratownictwa medycznego. Druhowie naszej OSP przypomnieli zasady udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, które prowadził ratownik medyczny Bartosz Kaczorowski (Podkarpackie Centrum Usługowo-Szkoleniowe KAMED). Przećwiczono wiele ważnych kwestii dotyczących udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Bardzo dziękujemy prowadzącemu za poświęcony swój czas oraz podniesieniu wiedzy z zakresu KPP naszym strażakom.