AKTUALNOŚCI

 

Rok 2019 to 84 wyjazdów w tym  38 wyjazdów do pożarów i 46 wyjazdów do miejscowych zagrożeń

 

 

 

Nasz kalendarz na 2020 rok.

 

 w dniu 30 grudnia zakończyliśmy ćwiczeniami z ratownictwa medycznego. Druhowie naszej OSP przypomnieli zasady udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, które prowadził ratownik medyczny Bartosz Kaczorowski (Podkarpackie Centrum Usługowo-Szkoleniowe KAMED). Przećwiczono wiele ważnych kwestii dotyczących udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Bardzo dziękujemy prowadzącemu za poświęcony swój czas oraz podniesieniu wiedzy z zakresu KPP naszym strażakom.

 

W dniu 23 grudnia br. o godzinie 13:53 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do kolizji drogowej na skrzyżowaniu ulic Kościuszki z Kilińskiego w naszej miejscowości, gdzie doszło do zderzenia samochodu osobowego z dostawczym. W zdarzeniu nikt nie odniósł poważnych obrażeń. W działaniach udział brało JRG Nisko GCBA, OSP Rudnik GCBA, PRM oraz Policja. Była to kolejna kolizja na tym skrzyżowaniu.

 

W dniu 21 grudnia br. dwukrotnie braliśmy udział w działaniach ratowniczo - gaśniczych. O godzinie 13:37 zostaliśmy zadysponowani do zalanej piwnicy w budynku mieszkalnym przy ulicy Kordeckiego w naszej miejscowości.
Następnie o 18:08 zostaliśmy zadysponowani do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Racławice. Spaleniu uległ cały budynek mieszkalny. W działaniach udział brało JRG Nisko GLBARt, GCBA, GCBA, OSP Zarzecze GCBA, OSP Przędzel GCBA, OSP Rudnik GCBA oraz Policja.

 

W dniu 14 grudnia dh Dąbek Mateusz, dh Kowal Kamil oraz dh Zybura Jarosław ukończyli szklenie podstawowe w Komendzie Powiatowej PSP w Nisku.

W dniu 1 grudnia delegacja z naszej OSP wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w mszy pożegnalnej ks. proboszcza Waldemara Fariona, który został przeniesiony do parafii w Janowie Lubelskim. Ksiądz Farion był Kapelanem Gminny ZOSP RP.

 

W dniu 1 grudnia br. o godz 05:57 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do pożaru w budynku gospodarczym przy ulicy Armii Krajowej w naszej miejscowości. W działaniach udział brało OSP Rudnik GCBA oraz JRG Nisko GCBA.

 

W dniu 30 listopada br. o godz 13:16 zostaliśmy zadysponowani zastępami GCBA i GLBM do pożaru poddasza w budynku mieszkalnym przy ulicy Armii Krajowej w naszej miejscowości. Po dojeździe na miejsce pożaru, zastaliśmy właściciela budynku, który wraz z dwoma naszymi druhami prowadzili działania gaśnicze przy pomocy węża ogrodowego. Palił się strop drewniany od komina, w którym zapaliły się sadze. Spaleniu uległo 4m² stropu oraz 2m² boazerii. W działaniach udział brało OSP Rudnik GCBA, GLBM, JRG Nisko GCBA i Policja.
W dniu 20 listopada delegacja z naszej OSP Uczestniczyła w pogrzebie dh. Władysława Sentrlaicha honorowego Prezesa OSP Wólka Tanewska.
W dniu 11 listopada w Święto Niepodległości nasz poczet sztandarowy brał udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji ojczyzny. Po uroczystościach kościelnych odbył się przemarsz na rynek miasta, gdzie odśpiewano hymn Polski. Następnie odbyło się publiczne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz bieg niepodległościowy na dystansie 11 km. W tych wydarzeniach nasz jednostka wraz z OSP Kopki zabezpieczała ulice miasta oraz dbała o bezpieczeństwo na trasie przemarszu i biegu.W dniu 21 września zostały zakończone prace związane z samochodem NIssan Ptahfinder który przeszedł mały remont. został wykonany przegląd mechaniczny z wyminą wszystkich płynów eksploatacyjnych, została wypiaskowana i pomalowana rama, zostały uzupełnione ubytki w lakierze oraz cały samochód został wypolerowany. Po oklejeniu został wprowadzony do podziału bojowego naszej OSP.

W dniu 15 sierpnia 2019 roku siedmiu druhów z naszej OSP uczestniczyło w VIII Parafialnej Pieszej Pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku.


W d
niu 01 sierpnia w godzinę "W" w naszej OSP tradycyjnie zawyła syrena alarmowa oraz syreny na samochodach. W ten sposób oddaliśmy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego z 1944 roku.

 

W dniu 14 lipca nasi druhowie Piotr Żak, Adam Wojtanowiecz, Andrzej Rydzik i Kamil Kołodziej zdali egzamin podczas  Recertyfikacji uprawnień Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w ośrodku szkoleniowym ZOSP RP w Kirach.

W czerwcu nasza jednostka otrzymała od Krajowej Administracji Celno Skarbowej samochód terenowy NIssan Ptafinder rok produkcji 2006, który zastąpi samochód Land Rover Freelander. Samochód ten posiana napęd 4x4 z blokadami oraz silnik 2,5 tdi,

W dniu 30 czerwca br. w niedzielne popołudnie, odbyły się Międzygminne Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych w których wystartowało 6 drużyn z terenu Gmin Rudnik nad Sanem oraz Nisko. Strażacy z OSP Rudnik nad Sanem, OSP Kopki, OSP Przędzel, OSP Zarzecze, OSP Nowosielec i OSP Nisko. W klasyfikacji końcowej zawodów pierwsze miejsce zajęła drużyna OSP Przędzel, drugie miejsce OSP Rudnik nad Sanem, trzecie OSP Nowosielec, czwarte OSP Zarzecze, piąte OSP Kopki, a szóste OSP Nisko. Każda z drużyn otrzymała pamiątkowe puchary i dyplomy. Podczas zawodów odbył się konkurs na Najsprawniejszego Strażaka OSP. Podczas tej konkurencji I miejsce zajął nasz druh Sylwester Jarosz. Zawody odbyły się w ramach Pikniku „Przędzelskie Kaszaki”. Skład drużyny: Mariusz Ślusarczyk, Piędel Michał, Jarosz Sylwester, Kobiera Paweł, Kobiera Krzysztof, Kołodziej Kamil, Gracjan Małysa, Kowal Kamil, Dwornicki Adam.

W dniu 20 czerwca tradycyjnie nasi strażacy uczestniczyli w Procesji i Mszy świętej z okazji Święta Bożego Ciała

W dniu 19.06.2019 r. gminę Modliborzyce nawiedziło oberwanie chmury, które spowodowało powódź błyskawiczną i zalanie około 100 domów. Mieszkańcy tych terenów zwrócili się do naszego Burmistrza GIM o pomoc. Z jego polecenia nasza jednostka samochodem GLBM Ford z przyczepką pompową oraz OSP Kopki, udały się do Wierzchowisk I aby nieść pomoc. Wyjazd nastąpił około godziny 20, a powrót około 5 rano. Naszym strażakom udało się wypompować wodę oraz usunąć szlam z 4 domów.

 

W dniu 14 czerwca na terenie MOSiR w Rudniku nad Sanem odbyły się pokazy dla dzieci klasy 1 z Szkoły Podstawowej nr 1.

W dniu 10 czerwca odwiedziliśmy dzieci z Przedszkola w Rudniku nad Sanem. Zrobiliśmy pokaz sprzętu oraz pogankę na temat zasad bezpieczeństwa. Po powrocie do remizy odbyła się inspekcja gotowości bojowej przeprowadzona przez zespół kontrolny z KP PSP Nisko.

 

W dniu 28 maja nasza jednostka zastępem GCBA wraz z innymi z terenu powiatu uczestniczyła w ćwiczeniach na terenie kompleksu leśnego w Nisku. Tematem ćwiczeń było podawanie wody na duże odległości.

W dniach 22 i 23 maja 2019r. w ramach Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego – Kompania "SIARKA"  działaliśmy zastępem GCBA z obsadą 6 strażaków w akcji przeciwpowodziowej na terenie powiatu mieleckiego (gmina Wadowice Górne). Wyjechaliśmy 22 maja o godzinie 15 do koszar powróciliśmy w dniu 24 maja rano  z częściową podmianą w dniu 23 maja.

W akcji brali udział Ślusarczyk Mariusz, Jarosz Sylwester, Krokos Krzysztof (cała) Niedziłaek Adam (cała) Kochowski Adrian (cała) Kochańczyk Rafał, Kąc Wojcech, Mucha Leszek, Kobiera Paweł.

Miedzy czasie w dniu 23 maja o godzinie 17:15 zostaliśmy zadysponowani zastępami GLBM i SOp do usuwaniu skutków ulewy która przeszła nad naszym miastem. Oprócz nas działały w Rudniku jednostki z OSP Kopki, OSP Przędzel i OSP Przędzel Kolonia. Działania zakończyliśmy o godz. 21.

 

W dniu 10 maja 2019 roku o godzinie 17:25 zostaliśmy zadysponowani zastępem GLBM wraz z łodzią i pontonem do zaplątanego ptaka w żyłki wędkarskie na rzece Rudna niedaleko młyna w naszej miejscowości. Po dotarciu na miejsce, uwolniono przestraszoną Rybitwę i puszczono na wolność.

 

W dniu 4 maja 2019 roku uczestniczyliśmy już tradycyjnie w uroczystej Mszy Świętej w intencji strażaków oraz ich rodzin z okazji Dnia Strażaka. Po zakończonej Mszy Świętej udaliśmy się na cmentarze zapalić symboliczny znicz na grobach naszych zmarłych strażaków.

W dniach 19.04 - 21.04 br. uczestniczyliśmy w obchodach świąt Wielkiej Nocy. W Wielki Piątek, Wielką Sobotę  oraz w Wielką Niedzielę rano tradycyjnie pełniliśmy wartę honorową przy Grobie Pańskim w naszym Kościele Parafialnym. Braliśmy udział w uroczystej mszy świętej Rezurekcyjnej pod przewodnictwem księdza proboszcza. Po mszy udaliśmy się do remizy na śniadanie wielkanocne, gdzie dzieląc się symbolicznym jajkiem złożyliśmy między sobą życzenia i rozeszliśmy się do domów świętując z rodziną.W dniu 18 kwietnia 2019 roku o godzinie 11:14 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do wycieku paliwa ze zbiornika samochodu ciężarowego przy drodze krajowej nr 77 w Rudniku nad Sanem. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ograniczeniu rozprzestrzenienia się wycieku paliwa, neutralizacji plamy przy pomocy sorbentu oraz przepompowaniu paliwa z uszkodzonego zbiornika. Z pomocą przyjechała Grupa Ratownictwa Chemicznego z JRG Nowa Sarzyna, która na swoim wyposażeniu posiada specjalistyczny sprzęt do ww. zdarzenia. W działaniach udział brało:
- JRG Nisko GLBARt, SLOp,
- JRG Nowa Sarzyna SLRRChem, GCBARt, SCRChem,
- OSP Rudnik GCBA,
- Inspekcja Transportu Drogowego.

 

 

W dniu 15 kwietnia 2019 roku o godzinie 13:47 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do zdarzenia drogowego jakim było zderzenie samochodu osobowego z samochodem ciężarowym w Rudniku nad Sanem na DK 77 przy 67 km. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia, zastaliśmy jedną osobę poszkodowaną znajdującą się w pojedzie. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wydobyciu osoby z pojazdu oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Po przeprowadzeniu resuscytacji zespół PRM odstąpił od czynności medycznych i stwierdził zgon. Następnie odłączono akumulator w pojeździe oraz zneutralizowano płyny eksploatacyjne z rozbitego samochodu. W działaniach udział brało JRG Nisko GLBARt, GBA, SOp, OSP Rudnik GCBA, zespół PRM, Policja oraz P

W dniu 8 kwietnia dh Kolano Czesław i dh Adam Dwornicki przeprowadzili pogadankę na temat bezpiecznego zachowania dla uczniów jednej klasy Szkoły Podstawowej Nr 2 w Rudniku nad Sanem.

 

W dniu 22 marca 2019 roku o godzinie 13:03 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do zdarzenia drogowego jakim było uderzenie samochodu osobowego w przydrożną latarnie na ulicy Piłsudskiego w Rudniku nad Sanem. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia, zastaliśmy jedną osobę poszkodowaną znajdującą się poza pojazdem. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, odłączeniu akumulatora w pojeździe oraz zneutralizowaniu płynów eksploatacyjnych z rozbitego samochodu. W działaniach udział brało JRG Nisko GLBARt, GBA, OSP Rudnik GCBA, zespół PRM, Policja oraz Pogotowie Energetyczne.

W dniu 22.03.2019r dh Grzegorz Kochańczyk uzyskał prawo jazdy kategorii C  poprzez udział w projekcie realizowanym przez naszą jednostkę pod nazwą  „Aktywizacja zawodowa członków OSP Rudnik nad Sanem poprzez udział w szkoleniu prawa jazdy kat. C i D”   realizowanych w ramach  Projektu Grantowego pn. „Dobre praktyki w zakresie aktywności zawodowej” realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 – 2020. W dniu 1.03.2019r dh Piotr Żak  uzyskał prawo jazdy kategorii D poprzez udział w projekcie realizowanym przez naszą jednostkę pod nazwą  „Aktywizacja zawodowa członków OSP Rudnik nad Sanem poprzez udział w szkoleniu prawa jazdy kat. C i D ” realizowanych w ramach  Projektu Grantowego pn. „Dobre praktyki w zakresie aktywności zawodowej” realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 – 2020.

W dniu 19 marca 2019 roku o godzinie 17:35 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do zdarzenia drogowego jakim było zjechanie do rowu a następnie uderzenie w drzewo samochodu osobowego przy drodze krajowej nr 77 niedaleko sklepu Biedronka w naszej miejscowości. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia, zastaliśmy jedną osobę poszkodowaną znajdującą się poza pojazdem. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w pojeździe oraz kierowaniu ruchem drogowym. W działaniach udział brało JRG Nisko GLBARt, GBA, OSP Rudnik GCBA, zespół PRM oraz Policja.

W dniu 19.03.2019r dh Kamil Kołodziej oraz Konrad Dziamałek uzyskali prawo jazdy kategorii C oraz dh Michał Piędel i Jakub Potocki uzyskali prawo jazdy kategorii C+E poprzez udział w projekcie realizowanym przez naszą jednostkę pod nazwą  „Aktywizacja zawodowa członków OSP Rudnik nad Sanem poprzez udział w szkoleniu prawa jazdy kat. C i C+E”    realizowanych w ramach  Projektu Grantowego pn. „Dobre praktyki w zakresie aktywności zawodowej” realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 – 2020. W dniu 1.03.2019r dh Piotr Żak  uzyskał prawo jazdy kategorii D poprzez udział w projekcie realizowanym przez naszą jednostkę pod nazwą  „Aktywizacja zawodowa członków OSP Rudnik nad Sanem poprzez udział w szkoleniu prawa jazdy kat. C i D ” realizowanych w ramach  Projektu Grantowego pn. „Dobre praktyki w zakresie aktywności zawodowej” realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 – 2020.

W dniu 23 lutego 2019 r. odbyło się zebranie sprawozdawcze za rok 2018 naszej OSP. Z zaproszonych gości zaszczycili nas swoją obecnością; Poseł Jerzy Paul, Wicestarosta dh Adam Mach, Komendant Powiatowy PSP w Nisku bryg. Krzysztof Skrzypek, Burmistrz GiM Rudnik nad Sanem Waldemar Grochowski, Wiceprezes Zarządu Powiatowego dh Edward Szast, Komendant Gminny st. bryg. wstanie spoczynku Tadeusz Niedziałek, Przedstawiciele z OSP Przędzel i OSP Przędzel Kolonia.

W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności naszej OSP za rok 2018 oraz wręczono medale i odznaki wysługi lat. Brązowy Medal otrzymali dh. Paweł Młynarski, dh Jakub Potocki, dh Andrzej Wolak. Wysługę lat 25 otrzymali dh Tomasz Krokos, dh Adam Niedziałek, 20 lat dh Kobiera Krzysztof, 15 lat dh Krzysztof Krokos, dh Robert Pyszowski, 10 lat dh Jakub Potocki, dh Andrzej Wolak 5 lat dh Andrzej Rydzik. Zostały także wręczone statuetki za udział w akcjach ratowniczych dla dh Michała Piędla 79 akcji, dh Konrada Dziamałka 75 akcji, dh Pawła Kazaneckiego 74 akcje. Strażakiem roku został dh Konrad Dziamałek a Strażakiem roku MDP dh Kamil Kowal

 

W dniu 17.02.2019 r. o godzinie 01:35 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do pożaru samochodu przy warsztacie samochodowym w Rudniku nad Sanem przy ulicy Sandomierskiej. Spaleniu uległ cały samochód osobowy. W działaniach udział brało 6 druhów naszej OSP, zastęp GBA z JRG Nisko oraz Policja.

 

W dniu 15.02.2019 r. o godzinie 00:02 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do pożaru sadzy w przewodzie kominowy w budynku mieszkalnym przy ulicy Górka w Rudniku. Po dojedzie na miejsce zdarzenia nie było już pożaru sadzy, ale występowało zadymienie w budynku mieszkalnym. Po zmierzeniu detektorem CO, wykryliśmy duże stężenie tlenku węgla "CZADU", dlatego został wygaszony piec kaflowy oraz przewietrzone pomieszczenia w domu. Gdy juz nie wykryliśmy obecności CO zakończyliśmy swoje działania. Oprócz nas w akcji brało udział JRG Nisko GBA.

W dniu 11 lutego 2019 roku o godzinie 10:22 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do wypadku drogowego na DK nr 77 na wysokości miejscowości Przędzel. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastaliśmy trzy rozbite samochody osobowe i trzy osoby poszkodowane. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania elektrycznego w pojazdach, kierowaniu ruchem drogowym oraz zneutralizowaniu rozlanych płynów wydobywających się z rozbitych samochodów. Osoby poszkodowane zostały przewiezione do szpitala przez zespoły PRM celem dalszej diagnozy. W działaniach udział brało JRG Nisko GBA, GLBARt, OSP Rudnik GCBA, 2 zespoły PRM oraz Policja.

W dniu 09.02.2019 r. o godzinie 17:25 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do pożaru sadzy w przewodzie kominowy w budynku mieszkalnym przy ulicy Marii Konopnickiej w Rudniku - Stróży

.

ŚMIERTELNA OFIARA POŻARU BUDYNKU MIESZKALNEGO W dniu 2 lutego 2019 roku o godzinie 10:32 zostaliśmy zadysponowani zastępami GCBA i GLBM do pożaru budynku mieszkalnego w Przędzel - Borowina. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar parterowego budynku mieszkalnego przy torach kolejowych, który ogniem objęte było całkowicie wnętrze. W pierwszej fazie akcji działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądu wody w natarciu na palące się wnętrze budynku, przy jednoczesnym przeszukiwaniu pomieszczeń. W jednym z pomieszczeń strażacy pracujący w sprzęcie ochrony dróg oddechowych odnaleźli, a następnie ewakuowali z budynku nieprzytomną kobietę. Został zatrzymany pociąg towarowy w bezpiecznej odległości podczas akcji ratowniczo-gaśniczej. Dalsze działania jednostek polegały na oddymieniu pomieszczeń, a następnie dokładnym przeszukaniu pogorzeliska oraz prowadzeniu dogaszania z jednoczesną rozbiórką elementów konstrukcyjnych obiektu. Niestety nieprzytomnej kobiety nie udało się uratować. W działaniach udział brało: - JRG Nisko GBA, GLBARt, GCBA, SOp - oficer operacyjny, - OSP Rudnik GCBA, GLBM, - OSP Kopki GBA, - OSP Przędzel GCBA, - OSP Przędzel - Kolonia GBA, - zespół PRM, - Straż Ochrony Kolei, - Przedstawiciel PKP, - Policja, - Prokurator, - Pogotowie Energetyczne.

W dniu 31 stycznia 2019 roku o godzinie 14:19 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do zdarzenia drogowego jakim było dachowanie samochodu w przydrożnym rowie na drodze powiatowej Rudnik - Jeżowe. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia, zastaliśmy jedną osobę poszkodowaną znajdującą się poza pojazdem. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu kierowcy, odłączeniu akumulatora oraz kierowaniu ruchem drogowym. W działaniach udział brało JRG Nisko GLBARt, OSP Rudnik GCBA, zespół PRM oraz Policja

.

W dniu 24 stycznia 2019 roku o godzinie 06:54 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do wypadku drogowego na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza (DK nr 77) z ulicą Ogrodową w naszej miejscowości. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastaliśmy dwa rozbite samochody osobowe i dwie osoby poszkodowane. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania elektrycznego w pojazdach i zaworu LPG w jednym pojeździe, kierowaniu ruchem drogowym oraz zneutralizowaniu rozlanych płynów wydobywających się z rozbitych samochodów. Osoby poszkodowane zostały przewiezione do szpitala przez zespół PRM celem dalszej diagnozy. W działaniach udział brało JRG Nisko GLBARt, OSP Rudnik GCBA, zespół PRM oraz Policja.

W dniu 19 stycznia br. nasza jednostka wraz z OSP Kolonia-Przędzel brała udział w nocnych ćwiczeniach z zakresu ratownictwa lodowego na rzece Rudna w naszej miejscowości. Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności strażaków w tego typu akcjach ratowniczych. Do ćwiczeń wykorzystany został sprzęt jaki mamy na wyposażeniu naszej jednostki m.in. kombinezony do pracy w wodzie, kamizelki asekuracyjne oraz drabiny nasadkowe. Ratownicy w specjalistycznych ubraniach praktycznie przećwiczyli sposoby dotarcia do osób przebywających w lodowatej wodzie pod którymi załamał się lód.

W dniu 17 stycznia 2019 roku o godzinie 08:13 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do wypadku drogowego na DK nr 77 w naszej miejscowości. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastaliśmy dwa rozbite samochody osobowe i dwie osoby poszkodowane. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania elektrycznego w pojazdach i zaworu LPG w jednym pojeździe oraz zneutralizowaniu rozlanych płynów wydobywających się z rozbitych samochodów. Osoby poszkodowane zostały przewiezione do szpitala przez zespoły PRM celem dalszej diagnozy. W działaniach udział brało JRG Nisko GBA, GLBARt, OSP Rudnik GCBA, 2 zespoły PRM oraz 3 radiowozy Policji.

W dniu 12.01.2019 r. o godzinie 07:19 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do pożaru sadzy w przewodzie kominowy budynku mieszkalnego w Rudniku nad Sanem przy ulicy Rynek. W działaniach udział brało 6 druhów naszej OSP

W dniu 6 stycznia tradycyjnie jak co roku wraz z Policją zabezpieczaliśmy X Orszak Trzech Króli.

 
W dniu 4.01.2019r dh Rafał Kochoańczyk uzyskał prawo jazdy kategorii D poprzez udział w projekcie realizowanym przez naszą jednostkę pod nazwą 
„Aktywizacja zawodowa członków OSP Rudnik nad Sanem poprzez udział w szkoleniu prawa jazdy kat. C i D oraz sternika motorowodnego dla 9 strażaków ” realizowanych w ramach  Projektu Grantowego pn. „Dobre praktyki w zakresie aktywności zawodowej” realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 – 2020.
PODSUMOWANIE ROKU 2018W roku 2018 nasza jednostka uczestniczyła w 121 zdarzeniach oraz 2 razy zostaliśmy zawróceni podczas jazdy alarmowej do zdarzenia, gdyż siły i środki na miejscu były adekwatne do zaistniałej sytuacji .Przodowały wyjazdy do miejscowych zagrożeń, głównie do wypadków drogowych, podtopień, usuwaniu wiatrołomów, owadów błonkoskrzydłych, następnie do pożarówTak wyglądają dokładne statystyki OSP Rudnik nad Sanem w roku 2018:
– Pożary - 40
– Miejscowe zagrożenia - 79
– Alarmy fałszywe - 2Łącznie w 121 zdarzeniach uczestniczyło 134 zastępy, 795 strażaków, którzy przepracowali 9545 minut co daje 159,1 godzin. Szczegółowa statystyka wyjazdów znajduje się na stronie osprudnik.com.plPoza wyjazdami alarmowymi do działań ratowniczo-gaśniczych, nasi druhowie brali udział w wielu wydarzeniach społecznych i pokazach strażackich na terenie miasta, pracach społecznych, uroczystościach kościelnych, zabezpieczeniach marszów oraz biegów, takimi jak:
- zabezpieczenie IX Orszaku Trzech Króli;
- zabezpieczenie ulicznego biegu „Policz się z cukrzycą”;
- pokazy Pierwszej Pomocy Medycznej podczas WOŚP;
- zebranie sprawozdawcze za 2017 rok;
- Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza GiM Rudnik nad Sanem – 3 i 4 miejsce;
- zabezpieczenie VII Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy;
- udział w Warcie przy Grobie oraz Mszy Rezurekcyjnej w Wielkanoc;
- upamiętnienie 13 rocznicy śmierci naszego rodaka – Papieża Św. Jana Pawła II poprzez włącznie syreny alarmowej;
- udział we Mszy Świętej w intencji ojczyzny oraz zabezpieczenie przemarszu z okazji Święta 3-go Maja;
- udział we Mszy Świętej z okazji Dnia Strażaka oraz wspólne ognisko na obiektach MOSiR;
- udział w Powiatowych Obchodach Dnia Strażaka w Nowym Narcie;
- wizyta dzieci z przedszkola oraz młodzieży z gimnazjum w naszej jednostce;
- udział oraz zabezpieczenie procesji Bożego Ciała;
- uroczyste odebranie zakupionego sprzętu medycznego z Funduszu Sprawiedliwości (zestaw PSP R1);
- zabezpieczenie imprezy Wiklina 2018;
- udział w pikniku rodzinnym organizowanym przez Caritas;
- pozyskanie nowego samochodu Land Rover Freelander;
- wyjazd do Stalowej Woli celem zarejestrowania się w fundacji DKMS, jako potencjalni dawcy komórek macierzystych;
- zakup wyciągarki linowej oraz stroboskopów oświetleniowych do samochodu Land Rover Freelander;
- upamiętnienie 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego poprzez włączenie syreny alarmowej;
- udział w pikniku rodzinnym organizowanym przez UGiM Rudnik nad Sanem;
- udział w VII Parafialnej Pieszej Pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku;
- udział w odpustach parafialnych;
- udział w zabezpieczeniu medycznym Zawodów Wojewódzkich OSP w Krzeszowie;
- udział w zabezpieczeniu ulicznego biegu w ramach pikniku „Spełniać marzenia”;
- zakup prądownicy oraz dwóch mundurów galowych;
- udział w zabezpieczeniu inscenizacji historycznej na rudnickich plantach;
- odwiedziny strażaka z USA w naszej jednostce;
- udział w uroczystościach związanych z Dniem Niepodległości oraz zabezpieczenie przemarszu oraz biegów;
- propagowanie na stronie internetowej wśród lokalnej społeczności tematów związanych z ogólnym bezpieczeństwem m.in.: zasady udzielania pierwszej pomocy przed medycznej, kampania STOP pożarom traw, bezpieczny wypoczynek latem nad wodą, zagrożenia upałami, zagrożenia mrozem, zachowanie się w przypadku wystąpienia porywistych wiatrów oraz burz, zagrożenia związane z sezonem grzewczym (tlenek węgla, sadza w kominie), zasady bezpiecznego odpalania fajerwerków w sylwestra;
- udział w pogrzebie zmarłego druha z Jeżowego;
- wizyta dzieci oraz młodzieży ze SOSW;
- udział w pogrzebie księdza Śp. Wojciecha Rzeszutka;
- zabezpieczenie biegów oraz kiermaszu świątecznego;
- udział naszej delegacji w spotkaniu opłatkowym strażaków z powiatu niżańskiego;
- wizyta Naczelnika w Szkole Podstawowej nr 3 w Rudniku, w ramach pogadanki o bezpieczeństwie wraz z przedstawicielem KRUSu.Strażacy OSP Rudnik nad Sanem uczestniczyli w szkoleniach takich jak: 
- kurs podstawowy strażaków ratowników OSP – 5 osób;
- kurs ratownictwa technicznego – 3 osoby;
- kurs kierowania ruchem drogowym – 17 osób;
- kurs sternika motorowodnego – 7 osób;
- szkolenie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – 3 osoby.Poza szkoleniami uczestniczono w różnego rodzaju ćwiczeniach własnych oraz organizowanych przez KW PSP w Rzeszowie i nie tylko, m.in.:
- własne ćwiczenia na złomowisku w Kończycach, ciekach wodnych z łodzią motorową oraz w budynkach;
- wyjazdy na basen do Nowej Sarzyny, podnoszące sprawność fizyczną naszych druhów;
- niezapowiedziane ćwiczenia organizowane przez KW PSP w Rzeszowie na terenie szkółek leśnych.Rok 2018 obfitował również w sprzęt dla naszej jednostki. W wakacje trafił do nas samochód operacyjny Land Rover Freelander, chodź używany lecz w bardzo dobrym stanie. Przekazany z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie dla naszej jednostki. W tym samym okresie dostaliśmy również sprzęt medyczny, czyli zestaw PSP R1 (torba, deska, szyny Kramera) z Funduszu Sprawiedliwości.I to nie były ostatnie dobre wiadomości dla naszej jednostki. Po wakacjach dotarła do nas informacja o zakwalifikowaniu trzech naszych projektów unijnych złożonych na początku roku, dzięki którymi, nasi druhowie otrzymają dodatkowe uprawnienia, czyli: prawo jazdy kategorii C, C+E, D oraz kurs sternika motorowodnego.Przy tej okazji dziękujemy wszystkim podmiotom, z którymi współpracowaliśmy w minionym roku (m.in. jednostkom OSP i PSP, innym służbom, sponsorom, zaprzyjaźnionym firmom, przyjaciołom) oraz wszystkim odwiedzającym naszą stronę. Życzymy Wam i sobie, aby ten nowy 2019 rok był dużo spokojniejszy i bezpieczniejszy od minionego,

Tragiczny koniec roku.
W dniu 30 grudnia o godz 06:22 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do wypadku drogowego, gdzie samochód zjechał z drogi i uderzył w budynek młyna w Rudniku nad Sanem przy ulicy Mickiewicza. Po przybyciu na miejsce zastaliśmy samochód z nieprzytomną kierującą, którą ewakuowaliśmy z samochodu na nosze i przekazaliśmy zespołowi PRM. Strażacy wraz zespołem PRM przystąpili do resuscytacji, którą prowadzili przez kikadziesiąt minut, niestety bez efektu. W działaniach brało udział JRG Nisko GBA, GBARt, Policja 2 radiowozy, Zespół PRM oraz 6 ratowników z naszej OSP.

W dniu 22 grudnia odbyło się wręczenie patentów sternika motorowodnego dla 7 naszych członków, którzy uczestniczyli w szkoleniu przeprowadzonym przez firmę AQUA Life – Mariusz Janeczko w ramach zakończenia pierwszej części  programu „Aktywizacja zawodowa członków OSP Rudnik nad Sanem poprzez udział w szkoleniu prawa jazdy kat. C i D oraz sternika motorowodnego dla 9 osób”, realizowanych w ramach Projektu Grantowego pn. „Dobre praktyki w zakresie aktywności zawodowej” realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 – 2020.Patenty zostały wręczone przez Wicestarostę niżańskiego dh Adama Macha oraz Pana Mariusza Janeczko właściciela firmy AQUA Life, która przeprowadziła to szkolenie. Po wręczeniu patentów odbył się tradycyjny chrzest żeglarski  wykonany przez dh Naczelnika Pawła Kazneckiego koordynatora projektu.

 

nasz kalendarz na 2019rok