ROK 2018

 

 

 

Rok 2018 to 121 wyjazdów w tym 40 wyjazdy do pożarów i 79 wyjazdy do miejscowych zagrożeń oraz 2 alarmy fałszywe

 

 

Informacja o składkach za rok 2017 znajduje się tutaj. Składki   PRZEKAŻ 1% PODATKU NA OSP RUDNIK NAD SANEM.

 

PODSUMOWANIE ROKU 2018

W roku 2018 nasza jednostka uczestniczyła w 121 zdarzeniach oraz 2 razy zostaliśmy zawróceni podczas jazdy alarmowej do zdarzenia, gdyż siły i środki na miejscu były adekwatne do zaistniałej sytuacji.

Przodowały wyjazdy do miejscowych zagrożeń, głównie do wypadków drogowych, podtopień, usuwaniu wiatrołomów, owadów błonkoskrzydłych, następnie do pożarów

Tak wyglądają dokładne statystyki OSP Rudnik nad Sanem w roku 2018:
– Pożary - 40
– Miejscowe zagrożenia - 79
– Alarmy fałszywe - 2

Łącznie w 121 zdarzeniach uczestniczyło 134 zastępy, 795 strażaków, którzy przepracowali 9545 minut co daje 159,1 godzin. Szczegółowa statystyka wyjazdów znajduje się na stronie osprudnik.com.pl

Poza wyjazdami alarmowymi do działań ratowniczo-gaśniczych, nasi druhowie brali udział w wielu wydarzeniach społecznych i pokazach strażackich na terenie miasta, pracach społecznych, uroczystościach kościelnych, zabezpieczeniach marszów oraz biegów, takimi jak:
- zabezpieczenie IX Orszaku Trzech Króli;
- zabezpieczenie ulicznego biegu „Policz się z cukrzycą”;
- pokazy Pierwszej Pomocy Medycznej podczas WOŚP;
- zebranie sprawozdawcze za 2017 rok;
- Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza GiM Rudnik nad Sanem – 3 i 4 miejsce;
- zabezpieczenie VII Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy;
- udział w Warcie przy Grobie oraz Mszy Rezurekcyjnej w Wielkanoc;
- upamiętnienie 13 rocznicy śmierci naszego rodaka – Papieża Św. Jana Pawła II poprzez włącznie syreny alarmowej;
- udział we Mszy Świętej w intencji ojczyzny oraz zabezpieczenie przemarszu z okazji Święta 3-go Maja;
- udział we Mszy Świętej z okazji Dnia Strażaka oraz wspólne ognisko na obiektach MOSiR;
- udział w Powiatowych Obchodach Dnia Strażaka w Nowym Narcie;
- wizyta dzieci z przedszkola oraz młodzieży z gimnazjum w naszej jednostce;
- udział oraz zabezpieczenie procesji Bożego Ciała;
- uroczyste odebranie zakupionego sprzętu medycznego z Funduszu Sprawiedliwości (zestaw PSP R1);
- zabezpieczenie imprezy Wiklina 2018;
- udział w pikniku rodzinnym organizowanym przez Caritas;
- pozyskanie nowego samochodu Land Rover Freelander;
- wyjazd do Stalowej Woli celem zarejestrowania się w fundacji DKMS, jako potencjalni dawcy komórek macierzystych;
- zakup wyciągarki linowej oraz stroboskopów oświetleniowych do samochodu Land Rover Freelander;
- upamiętnienie 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego poprzez włączenie syreny alarmowej;
- udział w pikniku rodzinnym organizowanym przez UGiM Rudnik nad Sanem;
- udział w VII Parafialnej Pieszej Pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku;
- udział w odpustach parafialnych;
- udział w zabezpieczeniu medycznym Zawodów Wojewódzkich OSP w Krzeszowie;
- udział w zabezpieczeniu ulicznego biegu w ramach pikniku „Spełniać marzenia”;
- zakup prądownicy oraz dwóch mundurów galowych;
- udział w zabezpieczeniu inscenizacji historycznej na rudnickich plantach;
- odwiedziny strażaka z USA w naszej jednostce;
- udział w uroczystościach związanych z Dniem Niepodległości oraz zabezpieczenie przemarszu oraz biegów;
- propagowanie na stronie internetowej wśród lokalnej społeczności tematów związanych z ogólnym bezpieczeństwem m.in.: zasady udzielania pierwszej pomocy przed medycznej, kampania STOP pożarom traw, bezpieczny wypoczynek latem nad wodą, zagrożenia upałami, zagrożenia mrozem, zachowanie się w przypadku wystąpienia porywistych wiatrów oraz burz, zagrożenia związane z sezonem grzewczym (tlenek węgla, sadza w kominie), zasady bezpiecznego odpalania fajerwerków w sylwestra;
- udział w pogrzebie zmarłego druha z Jeżowego;
- wizyta dzieci oraz młodzieży ze SOSW;
- udział w pogrzebie księdza Śp. Wojciecha Rzeszutka;
- zabezpieczenie biegów oraz kiermaszu świątecznego;
- udział naszej delegacji w spotkaniu opłatkowym strażaków z powiatu niżańskiego;
- wizyta Naczelnika w Szkole Podstawowej nr 3 w Rudniku, w ramach pogadanki o bezpieczeństwie wraz z przedstawicielem KRUSu.

Strażacy OSP Rudnik nad Sanem uczestniczyli w szkoleniach takich jak: 
- kurs podstawowy strażaków ratowników OSP – 5 osób;
- kurs ratownictwa technicznego – 3 osoby;
- kurs kierowania ruchem drogowym – 17 osób;
- kurs sternika motorowodnego – 7 osób;
- szkolenie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – 3 osoby.

Poza szkoleniami uczestniczono w różnego rodzaju ćwiczeniach własnych oraz organizowanych przez KW PSP w Rzeszowie i nie tylko, m.in.:
- własne ćwiczenia na złomowisku w Kończycach, ciekach wodnych z łodzią motorową oraz w budynkach;
- wyjazdy na basen do Nowej Sarzyny, podnoszące sprawność fizyczną naszych druhów;
- niezapowiedziane ćwiczenia organizowane przez KW PSP w Rzeszowie na terenie szkółek leśnych.

Rok 2018 obfitował również w sprzęt dla naszej jednostki. W wakacje trafił do nas samochód operacyjny Land Rover Freelander, chodź używany lecz w bardzo dobrym stanie. Przekazany z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie dla naszej jednostki. W tym samym okresie dostaliśmy również sprzęt medyczny, czyli zestaw PSP R1 (torba, deska, szyny Kramera) z Funduszu Sprawiedliwości.

I to nie były ostatnie dobre wiadomości dla naszej jednostki. Po wakacjach dotarła do nas informacja o zakwalifikowaniu trzech naszych projektów unijnych złożonych na początku roku, dzięki którymi, nasi druhowie otrzymają dodatkowe uprawnienia, czyli: prawo jazdy kategorii C, C+E, D oraz kurs sternika motorowodnego.

Przy tej okazji dziękujemy wszystkim podmiotom, z którymi współpracowaliśmy w minionym roku (m.in. jednostkom OSP i PSP, innym służbom, sponsorom, zaprzyjaźnionym firmom, przyjaciołom) oraz wszystkim odwiedzającym naszą stronę. Życzymy Wam i sobie, aby ten nowy 2019 rok był dużo spokojniejszy i bezpieczniejszy od minionego

,

Tragiczny koniec roku.
W dniu 30 grudnia o godz 06:22 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do wypadku drogowego, gdzie samochód zjechał z drogi i uderzył w budynek młyna w Rudniku nad Sanem przy ulicy Mickiewicza. Po przybyciu na miejsce zastaliśmy samochód z nieprzytomną kierującą, którą ewakuowaliśmy z samochodu na nosze i przekazaliśmy zespołowi PRM. Strażacy wraz zespołem PRM przystąpili do resuscytacji, którą prowadzili przez kikadziesiąt minut, niestety bez efektu. W działaniach brało udział JRG Nisko GBA, GBARt, Policja 2 radiowozy, Zespół PRM oraz 6 ratowników z naszej OSP.

 

 

W dniu 22 grudnia odbyło się wręczenie patentów sternika motorowodnego dla 7 naszych członków, którzy uczestniczyli w szkoleniu przeprowadzonym przez firmę AQUA Life – Mariusz Janeczko w ramach zakończenia pierwszej części  programu „Aktywizacja zawodowa członków OSP Rudnik nad Sanem poprzez udział w szkoleniu prawa jazdy kat. C i D oraz sternika motorowodnego dla 9 osób”, realizowanych w ramach Projektu Grantowego pn. „Dobre praktyki w zakresie aktywności zawodowej” realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 – 2020.

Patenty zostały wręczone przez Wicestarostę niżańskiego dh Adama Macha oraz Pana Mariusza Janeczko właściciela firmy AQUA Life, która przeprowadziła to szkolenie. Po wręczeniu patentów odbył się tradycyjny chrzest żeglarski  wykonany przez dh Naczelnika Pawła Kazneckiego koordynatora projektu.

 

nasz kalendarz na 2019rok

W dniu 21 grudnia 2018 roku zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do psa pod którym załamał się lód na rzece Rudna w Rudniku nad Sanem. Po dotarciu na wskazane miejsce, zwierzak był w wodzie. Ratownik ubrany w kombinezon do pracy w wodzie, kamizelkę oraz zabezpieczony linką asekuracyjną, dotarł do zwierzęcia i wyciągnął go na brzeg. Niestety tym razem przegraliśmy, zwierze najprawdopodobniej zbyt długo przebywało w wodzie i nie przeżyło. W działaniach udział brało 8 druhów naszej OSP.


w dniu 3.12.2018r dh Mariusz Kłos uzyskał prawo jazdy kategorii C poprzez udział w projekcie realizowanym przez naszą jednostkę pod nazwą  „Aktywizacja zawodowa członków OSP Rudnik nad Sanem poprzez udział w szkoleniu prawa jazdy kat. C i D oraz sternika motorowodnego ” realizowanych w ramach  Projektu Grantowego pn. „Dobre praktyki w zakresie aktywności zawodowej” realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 – 2020.

Pod koniec listopada dzięki uprzejmości naszego sponsora, zostały zakupione stroboskopy oświetleniowe na samochód operacyjny Land Rover Freelander. Dzięki zakupionemu oświetleniu poprawi się bezpieczeństwo użytkowania samochodu operacyjnego podczas jazdy alarmowej do akcji ratowniczo – gaśniczych oraz w trakcie zabezpieczeń wszelakich imprez okolicznościowych (biegów, marszów). Serdeczne podziękowania należą się firmie Trakpol za sponsorowanie dodatkowego oświetlenia.

W dniu 22 listopada br. naszą jednostkę odwiedziły dzieci oraz młodzież z Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego. Uczniowie zapoznali się z pracą strażaków oraz z wyposażeniem naszej jednostki. Zostały omówione m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zachowanie się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Zdjęcia udostępnione dzięki Pani Magdalenie Lewko, za które serdecznie dziękujemy.

 

11 listopada - dziś, jak co roku, cała Polska świętuje odzyskanie niepodległości. W tym roku jest to rocznica 100 lat odzyskania przez Rzeczpospolitą Polskę Niepodległości. W wielu miastach z tej okazji organizowane są marsze, parady, biegi i inne wydarzenia.

Nie inaczej było w Rudniku nad Sanem, gdzie o godzinie 11:00 odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji ojczyzny, w której uczestniczyły poczty sztandarowe szkół, instytucji, nasi druhowie, harcerze oraz mieszkańcy miasta. Po uroczystościach kościelnych odbył się przemarsz na rynek miasta, gdzie w samo południe o godzinie 12:00 odśpiewano hymn Polski. Następnie odbyło się publiczne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz bieg niepodległości na dystansie 11 km. W tych wydarzeniach nasz jednostka wraz z OSP Kopki zabezpieczała ulice miasta oraz dbała o bezpieczeństwo na trasie przemarszu i bieguW dniu 12 października 2018 roku naszą jednostkę odwiedził ratownik medyczny Marek z jednostki Saddle Brook Volunteer Ambulance Corps z USA. W trakcie wizyty, mogliśmy wymienić się informacjami z zakresu ratownictwa medycznego oraz zagadnień przeciwpożarowych. Następnie zapoznał się z naszymi samochodami oraz sprzętem wykorzystywanym podczas działań ratowniczo – gaśniczych.W dniu 9 października 2018 roku odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne dla kandydatów na kierowców kat C, C+E, i D.  w ramach zadań: • „Aktywizacja zawodowa członków OSP Rudnik nad Sanem poprzez udział w szkoleniu prawa jazdy kat. C i C+E”, • „Aktywizacja zawodowa członków OSP Rudnik nad Sanem poprzez udział w szkoleniu prawa jazdy kat. C i D oraz sternika motorowodnego dla 9 osób” realizowanych w ramach Projektu Grantowego pn. „Dobre praktyki w zakresie aktywności zawodowej” realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 – 2020.


W dniu 7 października 2018 roku nasi druhowie brali udział w zabezpieczeniu inscenizacji historycznej w naszej miejscowości na plantach miejskich.


Środki unijne dla naszej OSP ! Prawo jazdy kategorii C, C+E, D oraz kurs sternika motorowodnego, to przydatne uprawnienia, które w najbliższym czasie zdobędą druhowie naszej OSP. A wszystko dzięki trzem projektom, które zdobyły dofinansowanie unijne w ramach zadań: • „Aktywizacja zawodowa członków OSP Rudnik nad Sanem poprzez udział w szkoleniu prawa jazdy kat. C i C+E”, • „Aktywizacja zawodowa członków OSP Rudnik nad Sanem poprzez udział w szkoleniu prawa jazdy kat. C i D oraz sternika motorowodnego dla 9 osób”, • „Aktywizacja zawodowa członków OSP Rudnik nad Sanem poprzez udział w szkoleniu prawa jazdy kat. C i D”, realizowanych w ramach Projektu Grantowego pn. „Dobre praktyki w zakresie aktywności zawodowej” realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 – 2020. Na początku br. złożone zostały trzy wnioski o środki finansowe na organizację kursów zawodowych. Wakacje okazały się szczęśliwe dla naszej OSP, gdyż uzyskaliśmy informację o zakwalifikowaniu się do ww. projektu. Z dniem 1 października 2018 roku została podpisana umowa na wykonanie trzech zadań realizowanych przez naszą OSP z LGD Nisko. W ramach Projektu zaplanowano przygotowanie teoretyczne i praktyczne 18 strażaków do nabycia uprawnień do prowadzenia pojazdów kategorii C, C+E, D oraz kursu sternika motorowodnego i zweryfikowanie nabytych umiejętności poprzez przystąpienie do egzaminów w ww. zakresie. W ramach Projektu zostaną zorganizowane następujące kursy: • Prawo jazdy kat. C (20 godzin teorii oraz 30 godzin praktyki) – 5 osób, • Prawo jazdy kat. C+E (25 godzin praktyki) – 3 osoby, • Prawo jazdy kat. D (20 godzin teorii oraz 40 godzin praktyki) – 3 osoby, • Kursu sternika motorowodnego (20 godzin teorii oraz 10 godzin praktyki) – 7 osób. Dzięki zaangażowaniu w szczególności naszego Naczelnika Pawła Kazaneckiego wraz z pozostałymi druhami odnieśliśmy sukces, kwalifikując się w projekcie, dzięki czemu zdobędziemy dodatkowe uprawnienia podnoszące kwalifikacje zawodowe. W dniach 4-7 października br. 7 druhów naszej OSP uczestniczyło w kursie sternika motorowodnego w ramach ww. projektu. Szkolenie zostało przeprowadzone przez firmę AQUA Life – Mariusz Janeczko. Zajęcia teoretyczne odbywały się w Stalowej Woli, a praktyczne w Tarnobrzegu na Jeziorze Tarnobrzeskim. Wszyscy uczestniczący zdali egzamin z wynikiem pozytywny
informację zamieszczono w dniu 12.10.2018r


Nowa prądownica, mundury galowe oraz pokrowiec na deskę ortopedyczną !!!

Na przełomie sierpnia oraz września nasza jednostka, dzięki naszym Sponsorom oraz z własnym wkładem finansowym, wzbogaciła się o nową prądownicę Rosenbauer RB 101 z łamanym przegubem, dwa mundury galowe oraz pokrowiec na deskę ortopedyczną.

Prądownica Rosenbauer RB 101 serii EN z łamanym przegubem zapewnia maksymalny efekt gaśniczy przy minimalnym zużyciu wody, a co za tym idzie ograniczeniu strat popożarowych.
Dane techniczne:
- Regulowana wydajność (l/min) 130, 230, 300, 400 przy ciśnieniu 6 bar
- Max. zasięg rzutu strumienia 44 m przy ciśnieniu 6 bar
- Długość (bez nasady i przegubu) 28 cm
- Masa (bez nasady) 2,5 kg

Dwa mundury galowe zostały zakupione przez Nadleśnictwo Rudnik, pokrowiec na deskę ortopedyczną został wykonany przez firmę Plandeki Rudnik.

Ogromne podziękowania należą się naszym Sponsorom, w szczególności:
- PATKAR – Stanisław Szydełko,
- ZPK Delta-Rudnik – Andrzej Bałutowski, Mariusz Lachowicz,
- Nadleśnictwo Rudnik,
- FAKRO Sp. z o. o.,
- Zakład produkcyjny – Cezary Mordarski,
- Plandeki Rudnik s. c. – Robert Pyszowski, Monika Szarzyńska,
- Danuta i Roman Kacprzykowie,
- Sklep motoryzacyjny – Rafał Ramocki.

To dzięki Wam otrzymaliśmy tak profesjonalny sprzęt, jakim jest prądownica Rosenbauer RB 101 z łamanym przegubem, ceniona i uznawana za jedną z najlepszych na całym świecie oraz dwa mundury galowe i pokrowiec na deskę ortopedyczną.W dniach 28-29 września 2018 roku w naszej jednostce zorganizowany został przez Starostwo Powiatowe w Nisku, kurs Kierowania Ruchem Drogowym dla strażaków OSP z terenu powiatu niżańskiego. Dzięki temu szkoleniu druhowie nabyli praktyczne umiejętności w zakresie kierowania ruchem drogowym, co jest potrzebne przy działaniach ratowniczych na drogach, zabezpieczaniu biegów, pochodów, pielgrzymek czy procesji

 

W dniu 24 września 2018 roku w godzinach nocnych oraz porannych przez nasz kraj przeszedł niż Fabienne. Wstępny bilans to (stan na godz. 12:00): 
- 1 osoba poszkodowana,
- ponad 155 tyś. odbiorców pozbawionych prądu,
- ponad 1 500 interwencji straży pożarnej. 
W naszej miejscowości o godzinie 06:18 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do zerwanego częściowo dachu z budynku mieszkalnego oraz przewróconego garażu blaszanego przy ulicy Targowej. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uprzątnięcia z jezdni garażu blaszanego oraz położenia plandeki zabezpieczającej przed deszczem na zerwanej części dachu. Zostało również wezwane Pogotowie Energetyczne do zerwanych linii elektroenergetycznych przy tym zdarzeniu. Po zakończonych działaniach zostajemy skierowani do powalonego drzewa na garaż blaszany przy Komisariacie Policji w Rudniku nad Sanem. Po rozpoznaniu wezwano podnośnik hydrauliczny z drabiną SHD-25 z JRG Nisko ze względu na specyfikację zdarzenia. Po usunięciu zagrożenia około godziny 12 powróciliśmy do jednostki. W działaniach udział wzięło 6 druhów z naszej OSP. Na terenie naszej miejscowości działał również zastęp GBA z JRG Nisko oraz GCBA z OSP Przędzel przy usuwaniu z jezdni konarów drzew oraz przy ulatniającym się gazie w Rudniku nad Sanem przy jednym z domostw w Chałupkach

 

W dniach 26 sierpnia 2018 roku o godz. 04:52 zostaliśmy zadysponowani zastępem GLM z łodzią i pontonem do poszukiwania mężczyzny, który wędkował przy zbiorniku wodnym Struga w Ulanowie. Po odnalezieniu zaginionego niezwłocznie została rozpoczęta resuscytacja krążeniowo - oddechowa. Niestety mężczyzny nie udało się uratować. W działaniach udział brały JRG Nisko GBA, SLRt, SLRw + ponton, SLOp (oficer operacyjny), OSP Rudnik GLM + łódź i ponton, OSP Ulanów GCBA, OSP Bieliny GBA, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja

 

W dniu 21 sierpnia 2018 roku o godz. 16:01 zostaliśmy zadysponowani zastępami GCBA i SOp do poszukiwania mężczyzny, który kąpał się nad rzeką San. Po odnalezieniu zaginionego niezwłocznie została rozpoczęta resuscytacja krążeniowo - oddechowa. Niestety mężczyzny nie udało się uratować. W działaniach udział brały JRG Nisko GBA, SLRw + ponton, OSP Rudnik GCBA, SOp, OSP Kopki GBA, dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz Policja.

Po raz drugi w tym samym dniu o godzinie 19:54 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do pomocy Policji w transporcie zmarłego mężczyzny z trudnego terenu nad rzeką San. W działaniach udział brało 5 druhów naszej OSP.

 

W dniu 15 sierpnia 2018 roku 9 druhów naszej OSP uczestniczyło w VII Parafialnej Pieszej Pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku, gdzie pomagali porządkowym przy zabezpieczaniu kolumny pątników, kierowaniu ruchem drogowym oraz pilnowaniu porządku na trasie przemarszu.

W dniu 31 lipca 2018 r. przez naszą miejscowość przeszła gwałtowna burza z licznymi wyładowaniami atmosferycznymi, porywistym wiatrem oraz mocnymi opadami deszczu. W trakcie trwania nawałnicy już o godz.17:36 dostajemy pierwsze zgłoszenia dot. zalanych budynków, piwnic, posesji oraz dróg. Braliśmy udział zastępami GCBA, GLBM m.in. na ul. Sandomierskiej, Kościuszki z Kilińskiego, Sikorskiego, Kończyka, Rzeszowska, 100-lecia (uszkodzony słup wysokiego napięcia), Hompescha. Działania zakończyliśmy około godziny 22:30, które wspomagała nas jednostka OSP Kopki.

Na terenie powiatu niżańscy strażacy interweniowali 30 razy, głównie przy usuwaniu powalanych drzew, pompowaniu wody z zalanych piwnic, dróg, a także przy zabezpieczeniu uszkodzonych dachów.

W dniu 1 sierpnia 2018 r. od godzin porannych braliśmy udział w trzech interwencjach zastępem GCBA do powalonych drzew oraz lin energetycznych na terenie Rudnika nad Sanem (droga krajowa nr 77, przy ul. Piłsudskiego oraz na drodze gminnej we Dworze). W działaniach wspomagało nas JRG Nisko oraz Pogotowie Energetyczne.


PRACOWITA SOBOTA NASZEJ OSP ! W dniu 14 lipca 2018 r. o godzinie 11:00 zaplanowaliśmy wyjazd na ćwiczenia z ratownictwa technicznego do miejscowości Kończyce na tamtejszy złom. Szkolenie miało na celu doskonalenie praktycznych umiejętności w posługiwaniu się sprzętem wykorzystywanym podczas akcji ratownictwa drogowego oraz technik uwalniania osób uwięzionych w samochodach osobowych. Podczas powrotu z ćwiczeń o godzinie 12:28 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do pomocy Policji, gdzie mężczyzna targnął się na swoje życie przy ulicy Kościelnej w Rudniku nad Sanem. W działaniach udział brało JRG Nisko GBA, OSP Rudnik GCBA, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja oraz Prokurator. Następnie o godzinie 13:50 wracając z interwencji przy ulicy Kościelnej zostaliśmy skierowani do wypadku drogowego na drodze wojewódzkiej nr 863 w miejscowości Kopki. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastaliśmy rozbite dwa samochody osobowe oraz dwie osoby poszkodowane, którymi zajął się Zespół Ratownictwa Medycznego. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz kierowaniu ruchem drogowym. W działaniach udział brało JRG Nisko GBA, OSP Rudnik GCBA, OSP Kopki GBA, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja. Po raz trzeci w tym samym dniu o godzinie 14:28 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do usunięcia gniazda owadów błonkoskrzydłych (szerszeni) z poddasza budynku mieszkalnego przy ulicy Leśnej w Rudniku nad Sanem. Na samym końcu pracowitej soboty udaliśmy się na zaplanowany wyjazd do Stalowej Woli na piknik charytatywny celem zarejestrowania się w fundacji DKMS jako potencjalni dawcy komórek macierzystych. Do Stalowej Woli udało się 8 druhów naszej OSP z nadzieją pomocy dla osób potrzebujących. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się jako potencjalnych dawcy komórek macierzystych !!! Tego samego dnia dotarła do nas smutna informacja, której w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku podczas ćwiczeń w JRG Kętrzyn, zmarł 23-letni strażak Maciej Ciunowicz. Był od wielu lat strażakiem OSP, a od niespełna roku także strażakiem zawodowym, służącym właśnie w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Była to tragiczna wiadomość dla środowiska strażaków w całej Polsce.

W czerwcu 2018 r. do naszej jednostki trafił „nowy” nabytek Land Rover Freelander, chodź używany lecz w bardzo dobrym stanie. Pojazd ten służył w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Następnie trafił do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie i przekazany dla naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudniku nad Sanem. Pojazd Land Rover rok 2002, posiada napęd 4x4, moc silnika 1950 cm3 oraz wbudowany hak. Po niezbędnej wykonanej modyfikacji oraz konserwacji przez naszych druhów, pojazd będzie służył do ratownictwa wodnego, powodziowego poprzez ciągnięcie przyczepki z łodzią wiosłowo – motorową oraz przyczepki pompowej. Posłuży również jako samochód operacyjny do przewozu ratowników na miejsce zdarzenia. Zastąpił samochód SOp Renault Megane, który został przekazany na potrzeby UGiM w Rudniku nad Sanem. Serdeczne podziękowania należą się wszystkim, którzy włożyli wkład do pozyskania samochodu operacyjnego, m. in.: Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, Burmistrzowi Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem, Firmie Auto-Odnowa – Jakub Potocki (za wypranie wnętrzna samochodu), Zarządowi OSP Rudnik (za starania o pozyskanie samochodu) oraz wszystkim druhom za aktywne prace konserwacyjne nad „nowym” samochodem operacyjnym.

 

W niedzielę 10 czerwca w naszej miejscowości wzięliśmy udział w „Pikniku Rodzinnym” organizowanym przez Caritas w Rudniku nad Sanem. Na miejsce udaliśmy się zastępami GCBA i GLM z łodzią wiosłowo – motorową. Podczas pikniku zostało zaprezentowane wyposażenie naszych samochodów bojowych. Każdy uczestnik zarówno dziecko, jak i dorosły miało okazję spróbować swoich sił podczas wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Największą radość na twarzy dzieci wywołała możliwość przymierzenia hełmu strażackiego, możliwość wejścia do samochodu bojowego oraz lania wody z węża strażackiego. Ze względu na lejący się z nieba żar, ustawiliśmy kurtynę wodną dla ochłody uczestnikom.

W dniu 3 czerwca 2018 r. podczas imprezy Wiklina 2018 w Rudniku nad Sanem odbyło się uroczyste przekazanie jednostkom OSP z terenu Gminy Rudnik nad Sanem sprzętu ratownictwa medycznego zakupionego ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Przekazania sprzętu dokonał Burmistrz GiM Rudnik nad Sanem Waldemar Grochowski w asyście Posła na Sejm Jerzego Paula i Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nisku Krzysztofa Skrzypka. Przekazano dwa defibrylatory AED dla OSP Kopki i OSP Przędzel oraz dwa zestawy medyczne PSP-R1 z deskami ortopedycznymi i zestawami szyn Kramera dla OSP Rudnik i OSP Przędzel-Kolonia. Podczas trwania Wikliny 2018 nasi druhowie brali udział w zabezpieczaniu terenu imprezy.

W dniu 21 maja bieżącego roku o godz. 09:45 zostaliśmy zadysponowani zastępami GCBA, GLM + przyczepka pompowa na teren Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem w okolicy szkółki leśnej, gdzie przeprowadzono niezapowiedziane ćwiczenia przeprowadzone przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Założeniem ćwiczeń był rozległy pożar lasu podczas długotrwałej suszy oraz zorganizowanie zaopatrzenia wodnego. Do pozorowanego pożaru lasu zadysponowano blisko 13 zastępów straży pożarnej oraz około 50 strażaków z jednostek z terenu powiatu niżańskiego. W działania zaangażowani byli również pracownicy Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem. Celem ćwiczeń było sprawdzenie skuteczności systemu alarmowania i dysponowania sił i środków do zdarzeń, doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych na terenach kompleksów leśnych, a w szczególności doskonalono umiejętności z zakresu przepompowywania wody na duże odległości (1,5 km). W ćwiczeniach udział brało: - KW PSP Rzeszów SLOp, - JRG Nisko GBA, GCBA, SLRr, SLKw, przyczepka pompowa, - JRG Nowa Sarzyna GBA, przyczepka wężowa, - OSP Rudnik nad Sanem GCBA, GLM, przyczepka pompowa, - OSP Kopki GBA, - OSP Jeżowe GCBA, - OSP Cholewiana Góra GBA - OSP Kurzyna Średnia GBA, - OSP Krzeszów GBA, - OSP Harasiuki GBA, - Nadleśnictwo Rudnik nad Sanem.

 

W dniu 16 maja br. po intensywnych opadach deszczu oraz dwóch wyjazdach do zdarzeń związanych z pompowaniem wody, po raz trzeci o godzinie 18:25 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do pożaru stodoły w miejscowości Nisko przy ulicy Potok. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów stwierdzono, że pożarem objęty jest cały budynek stodoły. Dysponowano kolejne siły i środki, w tym cysternę z JRG Stalowa Wola. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych nadpalonych elementów konstrukcji oraz przelewania pogorzeliska. W działaniach udział brało: - JRG Nisko SLRt, GBA, GCBA, oficer operacyjny, - JRG Stalowa Wola SCn, - OSP Zarzecze GCBA, - OSP Nowosielec GBA, - OSP Rudnik GCBA - Policja. W działaniach udział brało 6 druhów naszej OSP. Wszystkie zdjęcia udostępnione dzięki portalowi nizanskie.info, za co serdecznie dziękujemy.

W dniu 15 maja 2018 roku o godzinie 00:59 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do pożaru kotłowni w zakładzie stolarskim przy ulicy Przemysłowej w Rudniku nad Sanem. Po przyjeździe na miejsce pożaru zastano cały budynek kotłowni ogarnięty ogniem. Podano 2 prądy wody w natarciu i obronie. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych oraz przelewania tlącego się trotu. Do koszar powróciliśmy ok 5 nad ranem. W działaniach udział brało JRG Nisko GBA, GCBA, SLRw - oficer operacyjny, OSP Rudnik GCBA, OSP Kopki GBA, OSP Przędzel GCBA, OSP Jeżowe GCBA, OSP Krzeszów GCBA oraz Policja. W akcji udział wzięło 7 druhów naszej OSP.

W dniu 21 kwietnia 2018 o godz.13:54 zostaliśmy zadysponowani zastępami GCBA i GLM wraz z przyczepką pompową do pożaru budynku mieszkalnego wraz z zabudowaniami w Rudniku nad Sanem przy ulicy Kordeckiego. Po dojeździe na miejsce pożaru zastano cały budynek mieszkalny w ogniu, podwórze oraz budynek gospodarczy. Ze względu na porywisty wiatr, jak i bardzo zwartą zabudowę w tej części miasta, zostają zadysponowane znaczne siły i środki, w tym cysterna z JRG Stalowa Wola. Pierwszą fazą działań była obrona sąsiednich budynków. Przy rzece Rudna zbudowano punkt czerpania wody. Ze względu na duże zadymienie i używanie aparatów powietrznych został zadysponowany specjalny samochód ze sprzętem ochrony dróg oddechowych, który na swoim wyposażeniu posiada butle z powietrzem oraz sprężarkę do nabijania butli. Po działaniach gaśniczych przystąpiono do częściowej rozbiórki spalonego budynku oraz przelewania pogorzeliska. W pożarze nikt nie ucierpiał, lecz dom nadaje się do rozbiórki.
W działaniach udział brało:
- JRG Nisko GBA, GCBA, SLRt, SLRw, SOp
- JRG Stalowa Wola GCBM (cysterna),
- JRG Nowa Sarzyna GCBA,
- JRG Łańcut SPgaz,
- OSP Rudnik nad Sanem GCBA, GLM + przyczepka pompowa,
- OSP Kopki GBA,
- OSP Przędzel GCBA,
- OSP Przędzel – Kolonia GBA,
- OSP Krzeszów GCBA, GBA,
- Zespół Ratownictwa Medycznego,
- Policja,
- Pogotowie Enegetyczne


W dniach 30.03 - 1.04 br. uczestniczyliśmy w obchodach świąt Wielkiej Nocy. W Wielki Piątek oraz Sobotę i rano w Niedzielę tradycyjnie pełniliśmy wartę honorową przy Grobie Pańskim w naszym Kościele Parafialnym. Braliśmy udział w uroczystej mszy świętej rezurekcyjnej pod przewodnictwem księdza proboszcza. Po mszy udaliśmy się do remizy na śniadanie wielkanocne, gdzie dzieląc się symbolicznym jajkiem złożyliśmy między sobą życzenia i rozeszliśmy się do domów świętując z rodzina
W dniu 22 marca 2018 roku o godzinie 18:12 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do uwięzionej sarny w płocie cmentarza parafialnego w Rudniku nad Sanem przy ulicy Mickiewicza. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przestraszone zwierzę uwolniono rozginając pręty płotu za pomocą narzędzi hydraulicznych. Sarna nie odniosła żadnych obrażeń i pobiegła dalej przed siebie. W działaniach udział brało 6 druhów naszej OSP oraz Policja.

 

W sobotę 17 marca 2018 roku na hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudniku nad Sanem odbył się kolejny już Turniej Piłki Siatkowej o puchar Burmistrza Gminy i Miasta Rudnika nad Sanem. W rywalizacji udział wzięły 4 drużyny: OSP Rudnik I, OSP Rudnik II, OSP Kopki oraz OSP Przędzel. Grano systemem każdy z każdym, do dwóch wygranych setów. W rezultacie pierwsze miejsce zajęła drużyna OSP Kopki, drugie OSP Przędzel, trzecie OSP Rudnik II, a czwarte OSP Rudnik I. Rozgrywki odbywały się w miłej i przyjaznej atmosferze.

fotorelacja http://rni24.eu/strazacy-z-osp-w-kopkach-najlepsi-w-turnieju-siatkowki/

W dniu 16 lutego 2018 roku o godzinie 13:00 zostaliśmy zadysponowani zastępami GCBA i GLM do pożaru poddasza w stolarni przy ulicy Stróżańskiej w Rudniku nad Sanem. Spaleniu uległa konstrukcja dachu kotłowni oraz zgromadzony trot. W działaniach udział brało JRG Nisko GBA, GCBA, OSP Rudnik GCBA, GLM, OSP Kopki GBA oraz Policja. W akcji udział wzięło 10 druhów naszej OSP.

W dniu 10 lutego odbyło się zebranie sprawozdawcze za rok 2017. Spośród zaproszonych gości przybyli. bryg. Krzysztof Skrzypek – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nisku, Waldemar Grochowski – Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem, dh Tadeusz Niedziałek – Komendant Miejsko Gminny ZOSP RP w Rudniku nad Sanem, dh Edward Szast – V-ce Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, a zarazem Prezes Zarządu Miejsko Gminnego ZOSP RP w Rudniku nad Sanem oraz Prezes Jednostki OSP Kopki, ks. Waldemar Farion – Kapelan Miejsko Gminny ZOSP RP w Rudniku nad Sanem, dh Krzysztof Herman – przedstawiciel jednostki OSP Przędzel, dh Piotr Byra – Prezes OSP Przędzel Kolonia Podczas zebrania omówiono działalność naszej OSP w roku 2017. Po części sprawozdawczej jednogłośnie przegłosowano absolutorium dla Zarządu OSP. Zostały wręczone medale oraz wysługę lat: dh Tomasz Krokos – Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, dh Wojciech Kąc - Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, dh Rafał Kochańczyk - Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, dh Andrzej Rydzik – medal strażaka wzorowego, dh Andrzej Burdzy – 30 lat, dh Mariusz Kłos 25 lat, dh. Małgorzata Kobiera – 10 lat, dh Piotr Żak – 10 lat, dh Grzegorz Kochańczyk – 5 lat. Zostały również wręczone statuetki i koszulki termo aktywne (nie palne) dla druhów mających największą ilość wyjazdów do akcji ratowniczo – gaśniczej za rok 2017, a zostali nimi 1 miejsce dh Michał Piędel, 2 miejsce dh Sylwester Jarosz, 3 miejsce dh Konrad Dziamałek. Strażakiem roku został dh Krzysztof Krokos, a Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej dh. Weronika Kłos.

W dniu 5 lutego 2018 roku o godzinie 00:23 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do pożaru budynku mieszkalnego w Nisku przy ul. Grądy. Pierwsze na miejscu zdarzenia były zastępy z PSP Nisko. Spaleniu uległa konstrukcja dachu oraz drewniane ściany wewnętrzne na poddaszu. W działaniach udział brało OSP Rudnik GCBA, JRG Nisko GBA, GCBA, GBARt, OSP Nowosielec GBA, OSP Zarzecze GCBA, Pogotowie Energetyczne oraz Policja. W akcji udział wzięło 6 druhów naszej OSP.

 

W dniu 22 stycznia około godziny 22 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do stłuczonego termometru rtęciowego w domu mieszkalnym w którym znajduje się małe dziecko. Po dojeździe na miejsce zdarzenia na ul. Słowackiego, rozpoznaliśmy sytuację, przewietrzyliśmy pomieszczenie, po dojedzie zastępu GBA z JRG Nisko  strażacy zebrali cześć rtęci do specjalnego pojemnika. Przyjechał również zastęp SLRChem z JRG Leżajsk, który zebrał pozostałości rtęci oraz zneutralizował pomieszczenie.

 

W dniu 14 stycznia 2018 roku nasi strażacy brali udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy 2018. W godzinach porannych zabezpieczaliśmy trasę biegu "Policz się z cukrzycą". Następnie w Publicznym Gimnazjum w Rudniku nad Sanem zaprezentowano pokazy udzielania pierwszej pomocy przed medycznej. Każdy uczestnik miał okazję spróbować swoich sił podczas wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Podczas tej imprezy rozdawano ulotki informujące o zagrożeniu tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem, jego objawami wraz z instrukcją zapobiegawczą pojawienia się tego typu zagrożenia. Po zakończonych pokazach, na sam koniec zabezpieczaliśmy przysłowiowe "Światełko do Nieba"

 

 

W dniu 6 stycznia 2018 roku o godzinie 07:10 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA i GLM do pożaru kotłowni w zakładzie stolarskim przy ulicy Przemysłowej w Rudniku nad Sanem. Po przyjeździe na miejsce pożaru zastano cały budynek kotłowni ogarnięty ogniem. Podano 2 prądy wody w natarciu i jednocześnie schładzano butle z gazem znajdującą się przy kotłowni. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych oraz przelewania tlącego się trotu. W działaniach udział brało OSP Rudnik GCBA, GLM, JRG Nisko GBA, GCBA, SHD, OSP Kopki GBA, OSP Przędzel GCBA, Pogotowie Energetyczne oraz Policja. W akcji udział wzięło 12 druhów naszej OSP.

W tym samy dniu o godzinie 12:00 braliśmy udział w zabezpieczeniu IX Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami naszego miasta.