Nasz nowy kalendarz na 2018rok.

 

W dniu  7 grudnia Naczelnik oraz Gospodarz naszej OSP uczestniczyli w pogadance z przedszkolakami w Ochronce na terenie naszej miejscowości. Zasadniczym celem, który przyświecał zaplanowanej wizycie było propagowanie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, wykorzystywania numerów alarmowych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Wraz ze strażakami w pogadance uczestniczyła też przedstawicielka KRUS która opowiadała o zasadach bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym i w domu.

 

W dniu 3 grudnia 2017 roku o godzinie 06:01 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do pożaru garażu w Rudniku nad Sanem przy ulicy Leśników. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastano cały garaż objęty ogniem. Podano jeden prądy wody w natarciu na palący się obiekt. Spaleniu uległy dwa samochody osobowe oraz wyposażenie garażu. W działaniach udział brało OSP Rudnik GCBA, JRG Nisko GBA, GCBA oraz Policja. W akcji uczestniczyło 6 druhów naszej OSP.

NIESPOKOJNY WIECZÓR W RUDNIKU NAD SANEM

W dniu 30 listopada 2017 roku o godzinie 19:01 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do pożaru garażu w Rudniku nad Sanem przy ulicy Kordeckiego. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastano cały garaż objęty ogniem. Podano 2 prądy wody w natarciu na palący się obiekt. W trakcie stwierdzono, że jeden z mieszkańców został poparzony przez co, została mu udzielona Kwalifikowana Pierwsza Pomoc oraz wezwano ZRM. Na miejsce ściągnięte zostały dodatkowe siły i środki z JRG Nisko GBA, GCBA, OSP Kopki GBA oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

W trakcie trwania akcji dyspozytor PSK poinformował o pożarze budynku mieszkalnego w Rudniku nad Sanem przy ulicy Mickiewicza. Na miejsce udały się JRG Nisko GCBA, OSP Rudnik GLM, SOp, OSP Kopki GBA. Po dojeździe na miejsce zastano pożar dachu budynku mieszkalnego. W późniejszej fazie dojechały kolejne jednostki JRG Nisko GBA, SHD-25, SRt, OSP Krzeszów GBA, GCBA, SRw - oficer operacyjny z KP PSP w Nisku, Policja oraz Pogotowie Energetyczne. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do rozbiórki spalonego dachu. Jednostka OSP Przędzel została zadysponowana na zabezpieczenie rejonu JRG Nisko. Razem w działaniach udział brało 17 druhów naszej OSP.

W dniu 17.11.2017r nasi strażacy  z pocztem sztandarowym uczestniczyli w pogrzebie sp. dh Jana Zagaji,

W dniu 15.11.2017r.  pierwszy raz w tym sezonie grzewczym uczestniczyliśmy w pożarze sadzy w kominie. Był to pożar sadzy w budynku mieszkalnym przy ul. Słowackiego

.

 

W dniu 11.11.2017r poczet sztandarowy naszej OSP uczestniczył w mszy świętej za Ojczyznę oraz uroczystościach rocznicowych na Rudnickim Rynku.

W dniu 8.11.2017r nasi strażacy  z pocztem sztandarowym uczestniczyli w pogrzebie sp. Ks. Kan. Edwarda Franuskiewicza emerytowanego proboszcza naszej parafii.

zdjęcia Parafia Rudnik nad Sanem.

W dniu 19.10.2017 odbyły się ćwiczenia Gminne na budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Rudniku nad Sanem. Przed przystąpieniem do ćwiczeń odbyła się kontrola samochodów bojowych oraz ich wyposażenia przeprowadzona przez zespół z Komendy Powiatowej PSP w Nisku. Po kontroli samochody udały się na punkt koncentracji na ul. Grunwaldzkiej skąd alarmowo jednostki udawały się na miejsce ćwiczeń. Ćwiczenia składały się z 2 epizodów. W pierwszym wybuchł pożar w budynku internatu, zostają uwięzione 2 osoby na 2 piętrze. Sprawcy podpalenia uciekają i są ścigani przez Policję. Jeden z nich wskakuje do rzeki i straż musi pomóc Policji go wydobyć na brzeg. W drugim epizodzie 2 sprawca podpalenia uderza skradzionym samochodem w drzewo i zostaje uwięziony w środku. Straż musi go uwolnić i udzielić pierwszej pomocy. Nasza OSP jako pierwsza przybyła ma miejsce pożaru, musiała zlokalizować pożar, odszukać osoby poszkodowane. Po skończeniu działań gaśniczych musieliśmy uwolnić osobę z rozbitego samochodu. Podczas ćwiczeń nasza łódź zabezpieczała działania wodne, a jeden z druhów był pływającym w rzece pozorantem. W ćwiczeniach brało udział Policja 10 osób, OSP Rudnik GCBA, GLM i ponton, OSP Kopki GBA, OSP Przędel GCBA, OSP Przędel Kolonia GBA, GLM, Łódź. JRG Nisko GBA, GLBARt, SH 25. Po powrocie do remizy zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do pochylonego drzewa nad chodnikiem prowadzącym do kościoła. W akcji brał jeszcze SH25 z JRG Nisko. oraz 6 naszych ratowników. Zdjęcia dh Miłosz Gołąbek

PRACOWITY DZIEŃ NASZEJ OSP W dniach 5-6 października 2017 roku przez nasz kraj przeszedł niż Ksawery. Bilans to: 2 ofiary śmiertelne, 39 osób rannych (w tym 8 strażaków). W naszym regionie, choć nie było aż tak groźnie jak na zachodzie, strażacy w powiecie niżańskim pracowali całą noc i w godzinach porannych. W naszej miejscowości dnia 6 października 2017 roku Ochotnicza Straż Pożarna Rudnik nad Sanem zastępem GCBA uczestniczyła w 6 zdarzeniach związanych z usuwaniem powalonych drzew na terenie naszej Gminy. Pierwsze zgłoszenie o godz. 01:24 dotyczyło zwisającego konaru drzewa na liniach energetycznych przy ul. Sandomierskiej. Następnie zostaliśmy skierowani do usunięcia konara drzewa blokującego częściowo drogę krajową nr 77 na wysokości „Dworu”. O godz. 03:53 zostajemy skierowani do powalonego drzewa na ulicy Ogrodowej. O godz. 08:04 zostaliśmy zadysponowani do połamanych drzew na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kończyckiej. W dalszej części dnia udajemy się do powalonych drzew i linii energetycznych na ulicy Myśliwskiej oraz ulicy Hubala. Do koszar powróciliśmy o godzinie 12:15. W ww. działaniach udział brała również Policja oraz Pogotowie Energetyczne. W akcjach udział brało 5 druhów naszej OSP.

W dniu 23 września wraz z Policją 12 naszych druhów zabezpieczało trasę biegu na 5KM oraz 10 KM które odbywały się w ramach III pikniku Rodzinnego „Spełniać marzenia”. oraz delegacja samochodem GCBA Man uczestniczyła w Pogrzebie dh  Romana Guściory z OSP Przędzel Kolonia.

W dniu 16.09.2017 r. w Komendzie PSP Nisko czterech druhów z naszej OSP Piędel Michał, Rydzik Andrzej, Krokos Krystof, Kołodzej Kamil rozpoczęło kurs z zakresu działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa wodnego, który zakończyli zdanym egzaminem w dniu 23 wreśnia.

W dniu 15.09.2017 r. na Ośrodku Szkoleniowym Komendy Wojewódzkiej PSP Rzeszów w Nisku, siedmiu druhów z naszej jednostki  Jarosz Sylwester, Kąc Wojciech, Kobiera Krzysztof, Kochowski Adrian, Żak Piotr , Potocki Sebastian, Kołodzej Kamil wraz z innymi OSP uczestniczyło w teście komory dymowej. Test w komorze składał się z dwóch części. W pierwszej części należało przejść ścieżkę treningową sprawności fizycznej, a później przy dużym zmęczeniu pokonać labirynt komory w pełnym zadymieniu. Szkolenie miało na celu zwiększenie umiejętności podczas działań ratowniczo - gaśniczych w trudnych warunkach całkowitego zadymienia.

W dniu 29.08.2017 r. pięciu druhów z naszej OSP Rydzik Andrzej, Krokos Krzysztof, Jarosz Sylwester, Dziamałek Konrad, Kołodziej Kamil uczestniczyło w kursie sprowadzania śmigłowców lotniczego pogotowia ratunkowego (LPR) w dzień oraz w nocy i nawiązywania łączności z załogą LPR. Pierwsza część kursu teoretyczna została przeprowadzona w Komendzie PSP Nisko. Część praktyczna odbyła się w stacji LPR w Sanoku. Zaczęliśmy od zapoznania się z budową jak i wyposażeniem śmigłowca, a następnie odbyły się loty ćwiczebne z zabezpieczeniem lądowiska oraz bezpiecznym sprowadzaniu śmigłowca na ziemię.

W dniu 15 sierpnia 2017 roku druhowie z naszej OSP uczestniczyli w VI Parafialnej Pieszej Pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku.

Następnie w tym samym dniu o godzinie 15:55 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do pożaru bali siana w miejscowości Przędzel. W działaniach udział brało JRG Nisko GBA, OSP Rudnik GCBA oraz OSP Przędzel - Kolonia GBA, a po powrocie do bazy o godzinie 18:26 zostaliśmy zadysponowani do pożaru samochodu na ulicy Górka w Rudniku nad Sanem. W działaniach brało również udział JRG Nisko.

W dniu 27 czerwca 2017 roku o godzinie 11:40 zostajemy powiadomieni przez PSK w Nisku o udaniu się do Krzeszowa na ćwiczenia.
Na miejscu czekał już zespół prowadzący ćwiczenia z Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.
Po przybyciu wszystkich jednostek i sprawdzeniu dokumentów rozpoczęły się ćwiczenia składające się z 4 epizodów: układanie worków z piaskiem zabezpieczając przeciekający wał na rzece San, rozkładanie rękawów przeciwpowodziowych oraz ewakuacja poszkodowanych i pomp
owanie wody z rozlewiska.
Do ćwiczeń zostało zadysponowane kilka jednostek z systemu KSRG z terenu powiatu oraz jednostki z terenu gminy Krzeszów.
Z naszej jednostki w ćwiczeniach uczestniczyło 6 ratowników.
W ćwiczeniach udział brali:
- KW PSP Rzeszów (SLOp Nissan Pathfinder, SLRr Ssangyong Rexton)
- JRG Nisko (SLRT Iveco, GBA Renault, GCBA MAN, SLRr Toyota, SLBus Renault, SLOp Kia)
- JRG Nowa Sarzyna (GBA Mercedes)
- OSP Kopki (GBA MAN) KSRG
- OSP Krzeszów (GBA Mercedes) KSRG
- OSP Rudnik nad Sanem ( GCBA MAN) KSRG
- OSP Jeżowe (GCBA Mercedes) KSRG
- OSP Kurzyna Średnia (GBA Mercedes) KSRG
- OSP Podolszynka Ordynacka (GBA Star)
- OSP Koziarnia (GLM Mercedes)
- OSP Kustrawa (GLM Mercedes)

W dniu 25 czerwca 2017 roku w Krzeszowie odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. Udział brało 13 drużyn męskich i 5 drużyn żeńskich. Zmagania odbywały się w trzech konkurencjach: musztrze, sztafecie pożarniczej oraz ćwiczeniu bojowym. Nasza jednostka ostatecznie zajęła czwarte miejsce w powiecie niżańskim. Skład Drużyny: Kolano Czesław, Ślusarczyk Mariusz, Rydzik Andrzej, Sikora Marcin, Socha Rafał, Marki Bartłomiej, Jarosz Sylwester, Kochowski Adrian.

W dniu 15 czerwca tradycyjnie jak co roku nasi strażacy uczestniczyli w procesji Bożego Ciała, oraz wraz z strażakami z Przędzela Koloni zabezpieczali trasę procesji

W dniu 10 czerwca 2017 na obiekcie sportowym na Podwolinie w gminie Nisko odbyły się VI międzygminne zawody sportowo pożarnicze OSP z terenu gmin: Nisko, Jarocin i Rudnik nad Sanem.
Do rywalizacji przystąpiło 7 drużyn: OSP Kopki, OSP Rudnik, OSP Przędzel, OSP Nisko, OSP Nowosielec, OSP Zarzecze oraz OSP Domostawa.
- 1 miejsce OSP Nowosielec
- 2 miejsce OSP Domostawa
- 3 miejsce OSP Kopki
-4 miejsce OSP Nisko

-5miejsce OSP Rudnik nad Sanem

-6 miejsce OSP Przędzel

-7 miejsce OSP Zarzecze

 na zawodach powiatowych naszą gminę będą reprezentować OSP Rudnik i OSP Kopki. Skład drużyny: Rydzik Andrzej, Socha Rafał, Sikora Marcin, Kochowski Adrian, Kazanecki Paweł, Marki Bartłomiej, Żak Piotr.

W dniach 3,4 czerwca druhowie z naszej osp pomagali w przy obsłudze i organizacji Imprezy "Wiklina 2017", która odbyła się na rynku naszego miasta. Podczas tych działań byismy dysponowani do pożaru garażu na ulicy Sikorskiego oraz do pożaru sadzy w kominie w budynku przy ul. Konopnickiej.

TYDZIEŃ W NASZEJ OSP – 22.-28.05.2017 r.

W dniu 23.05.2017r. w naszej miejscowości w ramach ćwiczenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pk. „WISŁA 2017”, została przeprowadzona głośna próba uruchomienia systemów alarmowych.

W dniu 24.05.2017r. nasza jednostka zastępem GCBA w ramach Odwodu Wojewódzkiego, zostaliśmy skierowani na ćwiczenia pk. „WISŁA 2017”, do miejscowości Durdy w powiecie tarnobrzeskim, gdzie odbywały się kolejno przedstawione epizody ratowniczo - gaśnicze.

W dniu 25.05.2017r. nasza jednostka zabezpieczała przemarsz uczestników Diecezjalnego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Rudniku nad Sanem. W zabezpieczeniu udaliśmy się zastępami GLM i SOp.

Tego samego dnia w godzinach wieczornych dotarła do nas smutna informacja, w której dwóch strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Białymstoku poniosło śmierć podczas gaszenia pożaru magazynu. Była to tragiczna wiadomość dla środowiska strażaków w całej Polsce. Od 25 lat na terenie Rzeczypospolitej Polskiej zginęło 19 strażaków, a 15 zostało ciężko rannych.

W dniu 28.05.2017r. braliśmy udział w pikniku zorganizowanym przez Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka. Zaprezentowany został nasz sprzęt wykorzystywany podczas działań ratowniczo – gaśniczych. Każdy z młodszych uczestników miał szansę wypróbowania lania wody z węża W-25.

Tego samego dnia o godz. 17:23 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do zneutralizowania rozlanego oleju na ul. Konopnickiej w Rudniku nas Sanem. W/w sytuacja miała związek z zdarzeniem drogowym z udziałem motoroweru z samochodem osobowym. W działaniach udział brało 6 druhów naszej OSP oraz Policja.

Zdjęcia: Ćwiczenia Tarnobrzeg - http://www.podkarpacie.straz.pl/…/cwiczenia-tarnobrzeg-2017/

Zdjęcia: Zdarzenie drogowe Rudnik nad Sanem - http://nizanskie.info/…/1188,pijany-motorowerzysta-uderzyl-…

W dniu Świętego Floriana, 4 maja 2017 r. o godz. 18:00 w kościele parafialnym p.w. Trójcy Świętej w Rudniku nad Sanem odprawiona została coroczna Msza Święta w intencji poległych i zmarłych strażaków, którą koncelebrował Kapelan Gminny ks. Waldemar Farion. We Mszy Świętej uczestniczyliśmy w mundurach galowych na czele z pocztem sztandarowym.
Na zakończenie ks. Kapelan podziękował strażakom za ofiarną służbę, pomoc w różnego rodzaju pracach na rzecz parafii i całej miejscowości. Ponadto życzył wszystkim wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz jak najmniej wyjazdów do akcji ratunkowych.

W dniu 30 kwietnia delegacja z pocztem sztandarowym uczestniczyła w uroczystościach związanych z 70 leciem powstania organizacji niepodległościowej "Rudnickie Orlęta", odbyła się msza święta oraz przemarsz na cmentarz parafialny. Uczestniczyli dh Niedziałek Beata, Andrzej Rydzik, Kobiera Krzysztof, Kołodzej Kamil, Niedziałek Adam, Barłomiej Marki.

W dniu 23 kwietnia zostaliśmy zadysponowani do zadymienia w piwnicy budynku mieszkalnego. Po dojedzie na miejsce zdarzenia okazało się, że pali sie materiał w maglu elektrycznym. Strażacy w sprzęcie ODO wyciągnęli i ugasili palący się materiał, oraz przewentylowali cały dom. Podczas działań okazało się że zamieszkująca dom starsza osoba źle sie czuje, został podany jej tlen oraz wezwany zespół Pogotowia, który ją przewiózł do szpitala.

W dniach 21 i 22 kwietnia nasza jednostka brała udział w dwóch nietypowych akcjach ratowniczych. Pierwsza to o godzinie 22:11 w dniu 21 kwietnia  pomoc Pogotowiu Ratunkowemu w zniesieniu chorej kobiety  po stromych i wąskich schodach, a  druga to o godzinie 8:38 w dniu 22 kwietnia wyciągniecie psa z rzeki w Rudniku nad Sanem przy ul. Mickiewicza.

W dniach 14-16 kwietnia tradycyjnie jak co roku nasi strażacy wraz z druhami z OSP Przędzel Kolonia uczestniczyli w Warcie przy Grobie oraz Mszy Rezurekcyjnej w Wielkanoc. W tegorocznych uroczystościach wzięli udział następujący druhowie: Dziamałek Konrad, Jarosz Sylwester Kazanecki Paweł, Kochańczyk Rafał, Kochowski Adrian, Kobiera Krzysztof,  Krokos Krzysztof, Mucha Leszek, Niedziałek Beata, Niedziałek Piotr,Potocki Jakub, Piędel Michał, Płachta Dominika, Rogala Arkadiusz, Rogiński Arkadiusz, Rubacha Magdalena,  Rydzik Andrzej, Sikora Marcin,  Socha Rafał, Ślusarczyk Mariusz, Wojtanowicz Adam, Żak Piotr. Po Mszy Rezurekcyjnej odbyło się tradycyjne śniadanie wielkanocne z żurkiem, które uświetnił swoją obecnością i błogosławieństwem dla zgromadzonych strażaków ks kapelan gminny Waldemar Farion.

W dniu 8 kwietnia druhowie z naszej OSP  Dziamałek Konrad, Rogala Arkadiusz, Rogiński Arkadiusz i Socha Rafał ukończyli szkolenie podstawowe strażaka OSP w KP PSP w Nisku

W dniu 1 kwietnia  delegacja z pocztem sztandarowym uczestniczyła w pogrzebie dh Stanisława Konia wieloletniego prezesa i  członka OSP Przędzel.

W dniu 9 marca delegacja z pocztem sztandarowym uczestniczyła w pogrzebie dh Józefa Warchoła wieloletniego członka OSP Przędzel..

W dniu 28  lutego delegacja z pocztem sztandarowym uczestniczyła w pogrzebie dh Józefa Kostyry wieloletniego naczelnika i prezesa OSP Kopki.

W dniu 21 lutego byliśmy dysponowani do trzech miejscowych zagrożeń, były to dwie akcje związane z pompowaniem wody z ulic po roztopach i opadach deszczu, oraz wieczorem braliśmy udział w usuwaniu skutków wypadku drogowego na DK 77 obok Biedronki.

W dniu 18 lutego br. w restauracji "Orle Gniazdo" odbyło się Zebranie Sprawozdawcze za rok 2016.Na zebranie przybyli następujący goście:

W dniu 4 lutego 2017 roku członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wraz z opiekunami udali się do Lotniskowej Straży Pożarnej w Rzeszowie – Jasionce na wycieczkę. Wyjazd obejmował zwiedzanie budynku i wyposażenia Straży Pożarnej, jak również terminal odpraw podróżnych od zaplecza. W trakcie zwiedzania młodzież zapoznała się ze sprzętem jakim dysponuje LSRG Rzeszów - Jasionka, wraz z omówieniem jego wykorzystywania. Strażacy udzielili informacji na temat podejmowanych przez LSRG działań ratowniczych, szeroko rozumianej profilaktyki przeciwpożarowej i zasad postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego zagrożenia na terenie Portu Lotniczego. Strażacy opowiedzieli również o ich codziennej służbie w szeregach LSRG.
Serdeczne podziękowania należą się Panu Stanisławowi Lorysiowi, radnemu Rady Miejskiej w Rudniku nad Sanem, który zorganizował zwiedzanie Portu Lotniczego i LSRG Rzeszów - Jasionka oraz strażakom pracujących w Lotniskowej Służbie Ratowniczo – Gaśniczej za możliwość zwiedzania ich siedziby

W dniu 28 stycznia odbył się Turniej o Puchar Burmistrza GiM Rudnik nad Sanem w piłce siatkowej jednostek OSP. W turnieju wystartowały zespoły z następujących jednostek: z Kopek, Przędzela, Niska, Domostawy oraz nasza jednostka.

Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

1 miejsce OSP Domostawa

2 miejsce OSP Rudnik

3 miejsce OSP Kopki

4 miejsce OSP Przędzel

5 miejsce OSP Nisko

W dniu 15 stycznia jak co roku nasi strażacy brali udział w WOŚP prezentując pokazy udzielania pierwszej pomocy przed medycznej. Każdy uczestnik miał okazję spróbować swoich sił podczas wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz  odpalając światełko do nieba.

zdjęcia Sztafeta.


Nasz nowy kalendarz na rok 2017.

W dniach 8 i 9 grudnia nasi strażacy zostaliśmy zadysponowani do dwóch miejscowych zagrożeń. Pierwszym było powalone drzewo na ulicy Kordeckiego, a drugim była zalana przez wody roztopowe droga gminna wzdłuż drogi krajowej nr 77 w pobliżu stacji paliw.
W działaniach brały udział zastępy GLM oraz GCBA

Rok 2016 to 89 wyjazdów w tym 34 pożarów i 52 miejscowych zagrożeń, 1 alarm fałszywy, 2 zabezpieczenia rejonu w KP PSP Nisko,