Rok 2016 to 89 wyjazdów w tym 34 pożarów i 52 miejscowych zagrożeń, 1 alarm fałszywy, 2 zabezpieczenia rejonu w KP PSP Nisko, więcej o wyjazdach w dziale Wyjazdy

Zapraszamy do naszej nowej GALERI ZDJĘĆ


W dniu 22 grudnia 2016 roku o godz. 08:47 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do pożaru sadzy w kominie w Rudniku nad Sanem przy ul. Sienkiewicza. Po przyjeździe na miejsce pożaru zastaliśmy duże zadymienie w budynku mieszkalnym. Po przewietrzeniu budynku oraz wygaszeniu pieca miejsce zdarzenia przekazano właścicielowi obiektu do nadzoru. W działaniach udział brało 5 druhów naszej OSP. Po raz drugi w tym samym dniu o godz. 10:25 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do wypadku drogowego w Rudniku nad Sanem na skrzyżowaniu ulicy Leśnej z Dworcową. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastaliśmy dwa rozbite samochody osobowe oraz 2 osoby poszkodowane. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wycięciu przy pomocy narzędzi hydraulicznych zakleszczonego kierowcy, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, zneutralizowaniu płynów eksploatacyjnych wydobywających się z rozbitych pojazdów oraz usunięciu szczątków karoserii i szkieł z jezdni. W działaniach brało udział OSP Rudnik GCBA 5 osób, JRG Nisko GBA, ZRM 2 karetki oraz Policja

 

Nasz nowy kalendarz na rok 2017.

W dniach 8 i 9 grudnia nasi strażacy zostaliśmy zadysponowani do dwóch miejscowych zagrożeń. Pierwszym było powalone drzewo na ulicy Kordeckiego, a drugim była zalana przez wody roztopowe droga gminna wzdłuż drogi krajowej nr 77 w pobliżu stacji paliw.
W działaniach brały udział zastępy GLM oraz GCBA

11 listopada - dziś, jak co roku, cała Polska świętuje odzyskanie niepodległości. W wielu miastach z tej okazji organizowane są marsze, parady, biegi i inne wydarzenia.

Nie inaczej było w Rudniku nad Sanem, gdzie o godzinie 10:00 odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji ojczyzny, w której uczestniczyły poczty sztandarowe szkół, instytucji, (w tym poczet OSP Rudnik) oraz mieszkańcy miasta. Po uroczystościach kościelnych odbył się przemarsz na rynek miasta, gdzie odbyło się publiczne śpiewanie pieśni patriotycznych. W tym wydarzeniu nasz jednostka wraz z Policją zabezpieczała ulice oraz dbała o bezpieczeństwo na trasie przemarszu.


W dniu 31 października o godz. 19:35 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA i GLM do pożaru budynku gospodarczego w Rudniku nad Sanem przy ul. Wiklinowej. Spaleniu uległ cały budynek wraz z wyposażeniem i samochodem osobowym. W działaniach brały udział JRG Nisko GBA, GCBA, OSP Rudnik GCBA, GLM, OSP Kopki GBA, Policja oraz Pogotowie Energetyczne. W akcji wzięło udział 10 druhów naszej OSP.

W dniu 22 października dh Potocki Sebastian oraz dh Wojciech Kąc ukończyli szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego w KP PSP w Nisku.

W dniu 28.09.2016 o godz.00:40 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do pożaru bali ze słomy w Przędzelu - Koloni. Spaleniu uległo ok. 350 bali. W działaniach udział brało JRG Nisko GBA, OSP Rudnik GCBA, OSP Przędzel GCBA, OSP Przędzel-Kolonia GBA oraz Policja.

Zdjęcia z działań na:
http://nizanskie.info/…/799,pozar-bali-ze-slomy-w-przedzelu…

 

W dniu 12 wrzenia nasi druhowie mieli kolejny pracowity dzień, najpierw pompowali zanieczyszczoną studnię, potem usuwali kolejne gniazdo szerszeni w Domu Dziecka, a przed północą zostali zadysponowani  do gaszenia  pożaru opuszczonego budynku na ul. Okulickiego w Rudniku nad Sanem. W akcji gaszenia brały udział również 2 zastępy z JRG Nisko oraz 14 druhów z naszej OSP.

 

W dniu 15.08.2016 r. delegacja z naszej OSP uczestniczyła w IV Parafialnej Pieszej Pielgrzymce do Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku.

W dniu 16.08.2016 r. o godz. 12:33 nasza jednostka zastępem GCBA została zadysponowana do pożaru nieużytków przy drodze krajowej nr 77. W działaniach udział brało 6 druhów naszej OSP.

Po raz drugi w tym samym dniu o godz. 14:51 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do usunięcia gniazda szerszeni z budynku mieszkalnego w Rudniku nad Sanem przy ulicy Kościuszki. W działaniach udział brało 6 druhów naszej OSP.

W dniu 18.08.206 r. o godz. 01:58 nasza jednostka zastępem GCBA została zadysponowana do pożaru sterty siana w Rudniku nad Sanem przy ulicy Głowackiego. W akcji udział brało JRG Nisko, OSP Rudnik oraz Policja. W działaniach uczestniczyło 7 druhów naszej OSP

W dniu 07.08.2016 roku nasza jednostka wraz z Komendą Wojewódzką PSP w Rzeszowie - Ośrodek Szkolenia PSP w Nisku, brała udział w Wakacyjnym Pikniku w Rudniku nad Sanem. Podczas imprezy zostały zorganizowane pokazy strażackie w ramach ogólnopolskiej akcji "Zgaś Ryzyko". Akcja ta ma celu uświadomienie społeczeństwu zagrożenia pożarowego w obiektach mieszkalnych, m.in. jak NIE gasić palącego się oleju na patelni. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu pokazów oraz pomoc strażakom wykonującym występ.

Trzeci dzień z rzędu walczymy z zalanymi piwnicami i ulicami w Rudniku nad Sanem. W dniu 27 lipca mieliśmy 4 interwencje a 28  lipca następne 4, a także w dniu 29 lipca następne 3 akcje. Pompowaliśmy wodę z ulic i piwnic przy ul. Targowej, Konopnickiej, Rzeszowskiej, Sienkiewicza, Kościuszki, Sandomierskiej, Rynek, pomagało nam JRG Nisko oraz OSP Kopki, OSP Przedzel.

W dniu 24 lipca pięciu naszych strażaków zaliczyło test w Komorze Dymowej w Ośrodku Szkolenia PSP w Nisku, byli to: Andrzej Rydzik, Krokos Krzysztof, Wojtanowicz Adam, Kobiera Pawel, Sikora Marcin.
W dniu 17 lipca delegacja naszej OSP z Prezesem i Pocztem Sztandarowym uczestniczyła w uroczystościach przekazania i poświęcenia nowego Sztandaru dla OSP Groble gm. Jeżowe.
W dniu 19 czerwca w Harasiukach odbyły się IX Zawody Powiatowe Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Naszą jednostkę reprezentowali, Kamil Kowal, Plachta Dominika, Parycja Wojtaś, Kłos Weronika, Małysa Weronika, Kłos Bartek, Sebastian Jarosz, Michał Niedziałek, Dawid Wojtaś, Artur Kochańczyk. była to drużyna mieszana i startowała w kategorii chłopców zajmując 5 miejsce.

 

W dniu 6 czerwca nasza OSP odwiedziła dzieci w Przedszkolu, odbył się pokaz sprzętu jakim dysponujemy oraz pogadanka na temat bezpieczeństwa. W pokazie brało 4 naszych druhów

W dniu 22 maja nasza OSP uczestniczyła w Pikniku Rodzinnym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1, odbył się tam pokaz naszego sprzętu.

zdjęcia nizańskie.info

 

W dniu 15 maja odbyły się uroczystości związane z 140-leciem naszej OSP oraz Powiatowymi Obchodami Dnia Strazaka.

Uroczystości te zaczęły się zbiórką przed nasza remizą, skąd kolumna marszowa udała się na Mszę do Kościoła Parafialnego. Po uroczystej mszy odprawionej przez  Księdza Kapelana Stanisława Komika i Księdza Proboszcza Waldemara Fariona strażacy udali się na MOSiR gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Na obiektach MOSiR odbyło się, wręczenie Proporca dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, wręczono medale dla następujących strażaków:
Złotym znakiem Związku OSP RP odznaczono:

druh Kasprzyk Felix
Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza  odznaczono:

druh Chmura Adam
Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczono:
druh Igras Krzysztof,

druh Krokos Tomasz,  OSP Rudnik

druh Mucha Krzysztof
Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczono:
druh Bąk Mariusz,

druh Dudek Lesław, OSP Rudnik

druh Nidziałek Piotr, OSP Rudnik

druh Rzepiela Jan
Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczono:
druh Dubiel Adam,

druh Dudek Wojciech,

druh Herman Krzysztof,

druh Łojek Grzegorz,

druh Piędel Michał, OSP Rudnik

druh Sekulski Paweł, OSP Rudnik

druh Żak Piotr OSP Rudnik
Starosta niżański wręczył również
 nagrodę strażakowi który zdobył tytuł „Strażak Roku 2016” w kategorii OSP tym strażakiem została  druhna Zybura Agnieszka z OSP Nowosielec.
Ponad to nominowani w tej kategorii: druh Pac Jan, druh Janiec Jacek, druh Tomecki Sylwester, druh Szast Edward, druh Rurak Adam.

Podczas tych uroczystości zaszczycili nas następujący goście:

Poseł na Sejm RP Chmielowiec Zbigniew,

Poseł na Sejm RP Rafał Weber,

Poseł na sejm Jerzy Paul,

Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. mgr inż. Andrzej Babiec,

Dyrektor Wykonawczy Oddziału Wojewódzkiego OSP RP w Rzeszowie Edward Szlichta,

Starosta Niżański Robert Bednarz,

wicestarosta niżański Adam Mach,

Komendant Powiatowy PSP w Nisku st. bryg. Robert Napieracz,

Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nisku  dh Gabriel Waliłko,

z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Nisku bryg. Krzysztof Skrzypek,

Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem Waldemar Grochowski,

Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Julian Ozimek ,

Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz,

Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak,

Wójt Gminy Krzeszów Stanisław Nowakowski,

Radny Rady Miejskiej w Rudniku Stanisław Loryś

 Kapelan Strażaków Powiatu Niżańskiego ks. Stanisław Konik 

więcej zdjęć w galerii

 

W dniu 17 kwietnia dh Adam Wojtanowicz i dh Piotr Żak ukończyli egzamin Recertyfikujący z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy zorganizowany przez ZOSPRP.

 

W dniu 16 kwietnia odbył się Zjazd Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP.

Spośród zaproszonych gości przybyli:

Poseł na Sejm Jerzy Paul

Wicestarosta Adam Mach

Prezes Zarządu Powiatowego dh Gabriel Waliłko

D-co JRG Nisko mł. bryg Krzysztof Stadnik

Burmistrz GiM Rudnik nad Sanem Waldemar Grochowski

Został wybrany nowy zarząd oddziału oraz komisja rewizyjna a także delegaci i przedstawiciele na Zjazd Powiatowy. Skład Zarządu jest nastepujący:

Prezes dh Edward Szast OSP Kopki

Wiceprezes dh Mariusz Ślusarczyk OSP Rudnik

Wiceprezes dh Adam Dubiel OSP Przędzel

Skarbnik dh Paweł Kazanecki OSP Rudnik

Sekretarz dh Dariusz Świta OSP Kopki

Członek Prezydium dh Kudyba Andrzej OSP Przedzel Kolonia

Członek Prezydium dh Tomasz Krokos OSP Rudnik

Członek Zarządu dh Kolano Czesław OSP Rudnik

Członek Zarządu dh Herman Krzysztof

Członek Zarządu dh Arkadiusz Świta

W dniu 9 kwietnia dh Kamil Kołodziej ukończył Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy zorganizowany przez ZOSPRP.

 

Jak co roku nasi druhowie uczestniczyli w uroczystościach związanych ze Świętami Wielkanocnymi, była tradycyjna Warta przy Grobie Jezusa, palenie ogniska do poświęcenia ognia w sobotę oraz udział w Mszy Rezurekcyjnej w Niedziele Zmartwychwstania.

 

W dniu 6 marca kurs ratownictwa technicznego ukończyli następujący nasi druhowie Marut Beata, Kochańczyk Rafał, Kołodziej Kamil, Adrian Kochowski, a tydzień wcześniej kurs kierowania ruchem drogowym ukończyli: Piędel Michał, Rydzik Andrzej, Jarosz Sylwester, Wojtanowicz Adam,  Krokos Krzysztof, Niedziałek Piotr

 

W dniu 5 marca 2016 roku o godzinie 18:40 zostaliśmy zadysponowani zastępami GCBA i GLM do pożaru garażu przy ulicy Mickiewicza w Rudniku nad Sanem. Na miejscu zdarzenia okazało się, iż pożarem jest objęte wnętrze garażu. Po odłączeniu zasilania energii elektrycznej, strażacy ubrani w sprzęt ochrony dróg oddechowych podali wodę do wnętrza budynku. Działania były utrudnione ze względu na duże zadymienie, jednak pozwoliły ugasić pożar oraz ograniczyły jego rozprzestrzenianie się na sąsiednie budynki. Po zlokalizowaniu pożaru strażacy musieli wyrzucić z pomieszczenia spalone wyposażenie znajdujące się w pomieszczeniu, które zostało dogaszone na zewnątrz budynku. W działaniach brało udział 12 druhów z naszej OSP, zastęp GBA z JRG Nisko oraz Policja.

 

 

W dniu 26 lutego 2016 roku, o godzinie 20:01 zostaliśmy zadysponowani zastępem GLM do neutralizacji plamy rozlanego oleju w Rudniku nad Sanem na ul. 3-go Maja. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz neutralizacji plamy przy użyciu sorbentu i płynu odtłuszczającego Sintan. W działaniach udział brało 6 druhów naszej OSP

 

W dniu 24 lutego 2016 roku członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wraz z opiekunami udali się do Stalowej Woli na wycieczkę. Wyjazd obejmował zabawę w Laser Arenie oraz zwiedzanie Komendy Powiatowej i Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 w Stalowej Woli. W trakcie zwiedzania młodzież zapoznała się ze sprzętem jakim dysponuje JRG nr 1 Stalowa Wola, wraz z omówieniem jego wykorzystywania. Strażacy udzielili informacji na temat podejmowanych przez PSP działań ratowniczych, szeroko rozumianej profilaktyki przeciwpożarowej i zasad postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego zagrożenia. Strażacy opowiedzieli również o ich codziennej służbie w szeregach PSP.
Serdeczne podziękowania należą się Panu Jerzemu Bigos z firmy HEJS Rudnik nad Sanem, który sponsorował zabawę dla MDP w Laser Arenie oraz KP PSP w Stalowej Woli za możliwość zwiedzania ich jednostki.

 

W dniu 20 lutego odbył się Turniej o Puchar Burmistrza GiM Rudnik nad Sanem w piłce siatkowej jednostek OSP Gminy Rudnik. W turnieju wystartowały zespoły z następujących jednostek: z Kopek, Przędzela, Niska oraz nasza jednostka wystawiła trzy drużyny w tym jedna składającą sie z członków MDP.

Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

1 miejsce OSP Przędzel

2 miejsce OSP Rudnik "B"

3 miejsce OSP Kopki

4 miejsce OSP Nisko

5. miejsce OSP Rudnik MDP

6 miejsce. OSP Rudnik "A"

W dniu 6 lutego odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-wyborcze naszej OSP.
Z zaproszonych gości przybyli:

Jerzy Paul - Poseł na Sejm VIII kadencji
st. bryg. Robert Napieracz  - Komendant Powiatowy PSP w Nisku

Gabriel Waliłko - Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP

dh Adam Mach - Wicestarosta Powiatu Niżańskiego
Waldemar Grochowski - Burmistrz GiM Rudnik nad Sanem

Stanisław Loryś - radny Miejski
dh. Edward Szast - Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP
dh Tomasz Baran - Prezes OSP Przędzel Kolonia
dh Adam Dubiel - Prezes OSP Przedzel
Podczas zebrania zestalały wręczone statuetki i polary dla "Strażaka Roku" naszej OSP, którymi zostali  dh Michał Piedel dh Kowal Kamil podobne statuetki  dostali za największy udział w akcjach ratowniczych następujący druhowie:  Michał Piędel, Rydzik Andrzej Kołodziej Kamil.
Zostały wręczone Brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa dla Joanny Kazaneckiej, Marut Beaty  i Krzysztofa Krokosa a  Odznakę Strażaka Wzorowego otrzymali Jarosz Sylwester i Warchoł Szymon. wręczono również odznaki wysługi lat dla Burdzego Andrzeja, Kosiora Arkadiusza 25 lat, Krokosa Tomasza, Pawła Kazaneckiego, Lesława Dudka 20 lat,  Marut Beaty 10 lat.
Odbyły się wybory nowego zarządu w skład którego weszli:
Prezes Ślusarczyk Mariusz
Wiceprezes - Naczelnik Kazanecki Paweł
Wiceprezes Kolano Czesław
Wiceprezes Krokos Tomasz
Z-ca Naczelnika Piędel Michał
Z-ca Naczelnika Rydzik Andrzej
Skarbnik Wojtanowicz Adam
Gospodarz Jarosz Sylwester
Z-ca Gospodarza Krokos Krzysztof
Sekretarz Marut Beata
Komisja Rewizyjna
Przewodniczący Niedziałek Piotr
Sekretarz Żak Piotr
Członek Kłos Mariusz

 

Kolejny pożar  kotłowni w Rudniku tej zimy. W dniu 30 stycznia około godziny 2210 zostaliśmy zadysponowani wraz z JRG Nisko do pożaru kotłowni w budynku mieszkalnym w Rudniku na ul. Górka. Na miejscu zdarzenia okazało się że pożarem jest objęty opał zgromadzony w kotłowni i panuje duże zadymienie. Strażacy musieli pracować w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Po zlokalizowaniu pożaru strażacy musieli wyrzucić z pomieszczenia spalony opał i wyposażenie znajdujące sie w kotłowni, które zostało dogaszone na zewnątrz budynku.

Na zakończenie działań przewietrzono wszystkie pomieszczenia w budynku.  Do pożaru mogło dojść z powodu niewłaściwego składowaniu opału w kotłowni, który znajdował się z zbyt blisko pieca. W działaniach brało udział 8 dh z naszej OSP oraz 2 zastępy z JRG Nisko, Policja oraz zespół pogotowia ratunkowego, który przebadał właściciela budynku z powodu podejrzenia zatrucia dymem.

 

W dniu 21 stycznia 2016 roku, o godzinie 17.15 zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA do zdarzenia drogowego w Rudniku nad Sanem na skrzyżowaniu drogi Sandomierskiej i DK 77. W zdarzeniu uczestniczył samochód osobowy, który zderzył się z samochodem ciężarowym. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, oraz na wycięciu przy pomocy narzędzi hydraulicznych zakleszczonego kierowcy samochodu osobowego. Po zakończeniu działań dochodzeniowych usunięto samochód ciężarowy blokujący DK-77. W działaniach udział brały JRG Nisko GBA, SRt, OSP Rudnik GCBA, 2 ZRM oraz Policja

W dniu 10 stycznia strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudniku nad Sanem aktywnie włączyli się w akcje WOŚP 2016 prezentując pokazy udzielania pierwszej pomocy przed medycznej. Każdy uczestnik miał okazję spróbować swoich sił podczas wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej

 

W dniu 6 stycznia 2016 roku zabezpieczaliśmy trasę Orszaku Trzech Króli w Rudniku. Po zabezpieczeniu odbyły się ćwiczenia z ratownictwa lodowego na rzece Rudna. zdjęcia Bartek Kaczorowski i Konrad Dziamałek

W dniu 2 stycznia odbył się pogrzeb dh Józefa Bednarza wieloletniego członka naszej OSP. W tej ostatniej drodze towarzyszyli mu strażacy macierzystej OSP wraz z pocztem sztandarowym. Jak również delegacje jednostek z Kopek i Przędzela.

Nasz kalendarz na 2016 rok