W ROKU 2014 nasza OSP miała 53 wyjazdy do akcji w tym 35 pożarów, 18 miejscowych zagrożeń, 7 wyjazdów poza teren gminy.

WOŚP 2014. w dniu 12 stycznia kolejny raz wzięliśmy udział w akcji Jurka Owsiaka, poprzez wspólną akcje z Policją i ratownikami medycznymi, podczas której uczyliśmy kierowców pierwszej pomocy. Na licytację wystawiliśmy możliwość pocięcia sprzętem hydraulicznym starego golfa. Było można również obejrzeć nasz samochód i sprzęt.
 

W dniu 25 stycznia na sali gimnastycznej Gimnazjum w Rudniku nad Sanem odbył się I Gminny Turniej w Piłce Siatkowej OSP. Nasza Jednostka wystawiła 2 drużyny w składzie Ślusarczyk Mariusz, Kolano Czesław, Krokos Tomasz, Żak Piotr, Jarosz Sylwester, Kobiera Paweł oraz Wojtanowicz Adam, Niedziałek Piotr, Dudek Leszek, Sikora Marcin, Rydzik Andrzej, Burdzy Andrzej, oprócz nas grali zawodnicy z OSP Kopki i OSP Przędzel, Fundatorami pucharów byli Burmistrz GIM Rudnik, Komendant Gminny i Zarząd Gminny ZOSP RP. GALERIA

W dniu 1 lutego około godziny 10 rano byliśmy dysponowani do pożaru stolarni w Jeżowem, gdzie oprócz nas brało udział w akcji JRG Nisko dwoma zastępami, OSP Jeżowe, OSP Cholewiana Góra, OSP Nowosielec. Galeria Tego samego dnia o godzinie 13 odbył się pogrzeb dh Juliana Serafina, który po ponad 25 letniej służbie w naszej OSP opuścił  nas, w jego ostatniej drodze towarzyszyli mu druhowie z naszej jednostki ze sztandarem oraz delegacja i sztandar z  OSP Przędzel i delegacje z OSP Kopki i OSP Przędzel Kolonia

W dniu 15 lutego naszą jednostkę po godzinie 16 odwiedził Biskup Sandomierski  Edward Frankowski wraz z ks Proboszczem. Było to jedno z kilku spotkań ks biskupa z mieszkańcami naszego miasta. Oprócz druhów z naszej OSP byli strażacy z OSP Przędzel Kolonia, którzy też są w naszej parafii. Spotkanie odbyło się na świetlicy gdzie Prezes i zgromadzenie druhowie opowiadali na pytania biskupa, który także podziękował nam z służbę na rzecz parafia jak i diecezji sandomierskiej. Po spotkaniu udaliśmy się ze sztandarem na mszę świętą sprawowaną w naszej intencji.

w dniu 22 lutego kurs szeregowych ukończyli dh Warchol Szymon i Andrzej Rydzik.

W dniu 22 lutego odbyło się zebranie sprawozdawcze naszej jednostki za 2013rok. Z zaproszonych gości przybyli:

mł. bryg. Mariusz Czech Naczelnik Wydziału Operacyjnego KP PSP w Nisku

Lucjan Tabasz z-ca Burmistrza GIM Rudnik nad Sanem

dh Edward Szast Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP

podinsp. Grzegorz Okleja Komendant Komisariatu Policji w Rudniku nad Sanem

Ks Dziekan Waldemar Farion

Stanisław Koszałka inspektor do spraw p.poż UGiM Rudnik nad Sanem

Radny Jerzy Czaja.

Podczas zebrania wręczono 2 brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa dla Mariusza Kłosa i Pawła Kobiery,  odznaki Strażak Wzorowy i  wysługi lat. Były również pamiątkowe statuetki za największą liczbę wyjazdów do akcji dla Mariusza Ślusarczyka, Piotra Niedziałka, Pawła Kazaneckiego,Krzysztofa Krokosa, a Strażakiem Roku została dh Beata Marut. Po zebraniu odbył się bal strażacki z zespołem "AWEDIS"

w dniu 22 marca dh Wojtanowicz Adam, Niedziałek Piotr, Młynarski Paweł, Kobiera Paweł, Krokos Krzysztof i Sikora Marcin ukończyli Kurs Ratownictwa Technicznego Organizowany przez KP PSP Nisko

W dniu 13 kwietnia nasi druhowie wraz Policją zabezpieczali trasę inscenizacji Wjazd Chrystusa do Jerozolimy, a dh Adam Wojtanowicz i Piotr Żak ukończyli kurs Stermotorzystów.

w dniach 18,19 i 20 kwietnia nasi druhowie brali udział w Warcie Przy Grobie Chrystusa  i Mszy Rezurekcyjnej w Kościele Parafialnym w Rudniku. Oprócz nas brali też udział druhowie z OSP Przędzel Kolonia

w dniu 3 maja nasi druhowie z pocztem sztandarowym uczestniczyli w uroczystej mszy za Ojczyznę i za strażaków z okazji Dnia Strażaka, następnie udali się pod pomnik na Rynek na śpiewanie pieśni patriotycznych. Tego samego dnia liczna delegacja z naszej OSP ze sztandarem uczestniczyła w pogrzebie Henryka Zybury.

w dniu 10 maja delegacja ze sztandarem uczestniczyła w Powiatowych Obchodach Dnia Strażaka w Jarocinie.

W dniu 11 czerwca w Krzeszowie odbyły się między powiatowe ćwiczenia PSP i OSP. Oprócz nas brały udział jednostki PSP z Tarnobrzega, Stalowej Woli, Mielca, Kolbuszowej oraz OSP z Krzeszowa, Harasiuk, Wólki Tanewskiej, Zarzecza, Jeżowego, Domostawy, Kopek. Ćwiczenia polegały na trzech epidotach, w pierwszym był wypadek drogowy i pożar lasu, drugi rozszczelnienie na stacji LPG trzeci pożar zabytkowego kościoła. Nasza jednostka brała udział samochodem GCBA MAN w pierwszym i trzecim epizodzie. Oprócz tego nasza druga załoga z łodzią pomagała przy pozoracji i zabezpieczała z wody. Załoga GCBA Kazanecki Paweł, Kolano Czesław, Jarosz Sylwester, Młynarski Paweł, Krokos Krzysztof.

W dniu 15 czerwca w Krzeszowie odbyły się VIII Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych według regulaminu CTIF. Nasza drużyna chłopięca zajęła 4 miejsce za drużynami z Jeżowego 1 miejsce, Krzeszowa 2 miejsce, Harasiuk 3 miejsce. Strtowalo 8 drużyn chłopięcych i 5 żeńskich

W  dniu 27 czerwca w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie promocje na stopień mł. asp. odebrał Mariusz Ślusarczyk Prezes naszej OSP. W tej ceremonii uczestniczyła delegacja z naszej OSP oraz jego rodzina i znajomi. Strażacy OSP Rudnik gratulują  awansu i życzą kolejnych.

w dniu 15 lipca wybuchł pożar w zakładzie mechanicznym gdzie uległo spaleniu 2 samochody i warsztat, w akcji oprócz naszej OSP brała udział JRG Nisko

w dniu 18 lipca wybuchł pożar w zakładzie stolarskim w Ulanowie, w akcji gaśniczej brał udział nasz GCBA oraz jednostki z PSP Nisko, OSP Wólka Tanewska, OSP Ulanów, i OSP Kurzyna Artykuł w Sztafecie ze zdjęciami

W dniu 26 lipca Delegacja naszych strażaków brała udział w pogrzebie brata st. bryg Tadeusza Niedziałka Komendanta Gminnego ZOSP RP oraz ojca dh Piotrka Niedziałka -Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej naszej OSP.

W dniu 2 sierpnia odbyły się ćwiczenia z rozwijania linii wężowych po klatkach schodowych w budynkach wysokich takich jak nasze Bloki. Podczas ćwiczeń nasi strażacy zapoznali się ze specyfiką rozwijania linii wężowych po klatce schodowej na 4 piętro, sprawdzili ile węży potrzeba aby dostarczyć wodę na ostanie piętro. Na zakończenie odbyły się zawody w bieganiu na 4 piętro w całym ekwipunku z aparatem oddechowym i wężem. Wygrała rota w składzie Sylwek Jarosz i Marcin Sikora z czasem 22 sek.

W dniu 5 sierpnia  po godzinie 23 zostaliśmy zadysponowaniu zastępami GCBA i GLM z przyczepką pompową do pompowania wody po gwałtownej burzy która przeszła nad Niskiem. Nasze wszystkie pompy pracowały w zakładzie Armatoora. Oprócz nas byli tam strażacy z JRG NISKO.  Podczas tej ulewy zostało zalane wiele piwnic, dlatego również ściągnięto strażaków z Przędzela, Jeżowego, Jarocina, Nowosielca, Zarzecza, OSP Nisko.

w dniu 15 sierpnia nasi druhowie pomagali w zabezpieczeniu III Pieszej Pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku

zdjęcia ze strony Parafii ŚW Trójicy w Rudniku

W dniu 16 sierpnia delegacja naszej osp uczestniczyła w pogrzebie ojca dh Leszka Muchy, a po pogrzebie nasi strażacy wzięli udział w turnieju w piłkę siatkową, który odbył się w Nowosielcu gdzie zajęli 4 miejsce na 6 drużyn

w dniu 27 sierpnia odbył się pogrzeb dh Karola Łukasiewicza członka naszej OSP.

W dniu 31 sierpnia poczet sztandarowy w składzie Mucha Leszek, Jarosz Sylwester i Krokos Krzysztof, ktory reprezentował wszystkie  OSP z terenu gminy  na Dożynkach Powiatowych, które odbyły się w Rudniku.

zdjęcia ze strony www.rudnik.pl

 

W dniu 4 września delegacja naszej osp uczestniczyła w pogrzebie matki dh Szymona Warchoła w Jeżowym

W dniu 20 września nasi strażacy pomagali przy organizacji kolejnej edycji Leśnego Biegania dla dzieci.

28 września 2014 r. na stadionie Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rudniku nad Sanem zostały rozegrane IV. Międzygminne Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. Do zawodów stanęło 8 drużyn pożarniczych w tym 1 kobieca. W zawodach wystartowali strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z Rudnika nad Sanem, Kopek, Przędzela, Zarzecza, Nowosielca, Niska i Domostawy.

Wśród mężczyzn i kobiet zwycięzcą okazały się drużyny z OSP Nowosielc.

Podczas imprezy odbyła się dodatkowa konkurencja o Super Puchar Komendanta Gminnego OSP w Rudniku nad Sanem, w której zmierzyły się dwie najlepsze drużyny w ćwiczeniu bojowym: OSP Nowosielec i OSP Nisko. Zwycięzcą okazała się drużyna z Nowosielca. Puchar wręczył Tadeusz Niedziałek Komendant Powiatowy PSP w Stalowej Woli.

Klasyfikacja generalna zawodów:

1 miejsce OSP Nowosielec,

2 miejsce OSP Nisko,

3 miejsce OSP Przędzel,

4 miejsce OSP Kopki,

5 miejsce OSP Zarzecze,

6 miejsce OSP Domostawa,

7 miejsce OSP Rudnik nad Sanem.

Wśród zaproszonych gości na imprezie obecni byli między innymi:

st. bryg. Tadeusz Niedziałek Komendant Powiatowy PSP w Stalowej Woli,

st. bryg. Robert Napieracz Komendant Powiatowy PSP w Nisku,

Gabriel Waliłko Starosta Niżański,

Waldemar Grochowski Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem,

Lucjan Tabasz Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem,

Julian Ozimek Burmistrz Gminy i Miasta Nisko,

Teresa Sułkowska Wiceburmistrz Gminy i Miasta Nisko,

Zbigniew Walczak Wójt Gminy Jarocin,

ks. Stanisław Konik Kapelan Powiatowy Strażaków,

podinsp. Grzegorz Okleja Komendant Posterunku Policji w Rudniku nad Sanem.

Nasza jednostka zajęła 7 miejsce ponieważ podczas ćwiczenia bojowego szczelił nam wąż tłoczny W-75 i nie ukończyliśmy konkurencji. a sztafeta nasza była 2.

Skład drużyny: Michał Piędel -dowódca, Paweł Kazanecki- mechanik, Andrzej Rydzik- łącznik, Wojtanowicz Adam- rozdzielaczowy, Kobiera Paweł -przodownik 1 roty, Arek Rogiński - pomocnik 1 roty, Piotr Niedziałek - przodownik roty2, Sylwester Jarosz Pomocnik roty 2.

W dniu 18 października delegacja z naszej OSP oraz nasz  poczet sztandarowy uczestniczyła w obchodach 100 lecia Bitwy Rudnickiej

zdjęcia Pani Wiktoria Serafin

W dniu 20 października odbyły się ćwiczenia ewakuacyjne w Szkole Podstawowej nr 1 w Rudniku.

w dniach 1, 2 listopada nasi druhowie wraz z MDP uczestniczyli w kweście na ratowanie zabytkowych  nagrobków na Cmentarzu Parafialnym

W dniu 8 listopada w Restauracji Orle Gniazdo odbyła się Konferencja Strażaków Ochotników Powiatu Niżańskiego, w której uczestniczył nasz Prezes i Naczelnik oraz inni Prezesowie i Naczelnicy z prawie wszystkich jednostek OSP Powiatu Niżańskiego.

zdjęcia Gabriel Waliłko

W dniu 11 listopada nasi strażacy uczestniczyli w Mszy za ojczyznę oraz w Uroczystym Śpiewaniu Pieśni Patriotycznych,  a także  zabezpieczaliśmy II bieg Dnia Niepodległości.

zdjęcia Gabriel Waliłko

W dniu 29 listopada odbył się co trzyletni przegląd serwisowy narzędzi hydraulicznych firmy Weber a wieczorem Andrzejki Strażackie w Orlim Gnieździe.

Znowu nietypowa akcja. W dniu 3 grudnia w południe nasza jednostka wyciągała z rzeki Rudna psa który wpadł do wody koło tamy i z powodu oblodzonego brzegu nie mógł wyjść na brzeg. Zziębniętego psa wyciągnęliśmy za pomocą bosaka i drabiny i przewieźliśmy do remizy. Wieczorem udało się nam odnaleźć właściciela. Dzięki temu że przechodnie zareagowali w porę pies żyje, bo jakby jeszcze był wodzie dłużej to pewno by nie żył.

W dniu 31 grudnia dh Piotr Sokal wraz z dh Natalią Jarosz wzięli ślub cywilny, przy którym urządziliśmy tradycyjny szpaler oraz eskortę samochodów na sygnałach.