W ROKU 2013 nasza OSP miała 73 wyjazdy do akcji w tym 35 pożarów, 38 miejscowych zagrożeń, 4 wyjazdów poza teren gminy.

 

W dniu 3 stycznia dotarł do do naszej OSP nowy Fantom firmy PRESTAN. Fantom służy do nauki: resuscytacji krążeniowo-oddechow użycia AED

W dniu 6 stycznia nasza OSP zabezpieczała samochodami GLM i SOp  procesję Trzech Króli z Rynku do Kościoła Parafialnego.

zdjęcia Marcin Łańczak

W dniu 13 stycznia nasza OSP zrobiła pokaz gaszenia pożaru oraz ubrań gazoszczelnych, które ubrali Naczelnik i Wiceprezes oraz strażak z JRG PSP w Nowej Sarzynie, jak zawsze o 20 odpaliliśmy "Światełko do Nieba"

W dniu 22 stycznia zima o sobie dała znać, kiedy to od godziny 7 rano zaczęliśmy usuwać powalone drzewa na drogi. Drzewa łamały się jak zapałki pod ciężarem zamarzniętego deszczu oraz mokrego śniegu, który oblepiał gałęzie. Działały oprócz nas wszystkie jednostki z terenu naszej gminy, JRG Nisko oraz wiele innych jednostek na terenie naszego powiatu. Usuwaliśmy również powalone drzewa w dniu 23 stycznia 3 razy i 24 stycznia 1 raz, a także w dniu 25 stycznia 1 raz.

W dniu 9 lutego odbyło się zebranie sprawozdawcze za 2012 rok, nietypowo bo nie w remizie lecz na MOSIR i "Orlim Gnieździe".

Z zaproszonych gości przybyli:

bryg Robert Napieracz - z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Nisku

st. bryg. Tadeusz Niedziałek - Komendant Powiatowy PSP w Stalowej Woli - Komendant Gminny ZOSPRP w Rudniku

dh Edward Szast - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSPRP

dh Adam Mach - Radny Powiatowy

Podczas zebrania odczytano sprawozdania oraz wręczono statuetki dla dh Kobiera Piotr, Żak Piotr, Krokos Krzysztof za aktywny udział w akcjach Ratowniczo-gaśniczych, a dh Wojciech Kąc został strażakiem roku 2012.

w dniu 15 marca znowu nastąpił atak zimy, spadło około 30 cm śniegu i wiał silny wiatr co spowodowało utrudnienia na drogach. około godziny 14 zostaliśmy zadysponowani na skrzyżowanie drogi krajowej nr 77 z ulicą Sandomierską gdzie 2 samochody ciężarowe blokowały drogę, oraz autobus i bus były w rowie.

w dniach 29,30.31 marca nasi strażacy uczestniczyli w Warcie przy Grobie Pańskim oraz w Mszy Rezurekcyjnej.

w dniu 12.04. dh Tomasz Krokos i dh Robert Pyszowski przeprowadzili pokaz sprzętu dla dzieci w "Ochronce" Galeria na stronie www OCHRONKI

W dniu 25 kwietnia byliśmy samochodem GCBA  przy pożarze lasu w Borowinie, wraz z nami w akcji uczestniczyły 3 zastępy JRG Nisko oraz OSP Przędzel. spaliło się około 40 arów poszycia w młodniku.

W dniu 30 kwietnia na obiektach Liceum Ogólnokształcącego w Rudniku odbyły się Powiatowe Ćwiczenia Obronne w których uczestniczył nasz zastęp GCBA oraz JRG Nisko GBA, SRt, OSP Kopki, OSP Przędzel oraz OSP Przedzel Kolonia. Ćwiczenia składały się z 2 epizodów. W pierwszym terroryści podkładają ładunek wybuchowy, który okazuje się atrapą, ale wybucha pożar w budynku. Jednostki ćwiczące mają za zadnie ugasić pożar i ewakuować 3 osoby poszkodowane. W drugim epidocie terroryści powodują wypadek drogowy, podczas którego działania prowadzi nasz zastęp GCBA oraz SRt z JRG Nisko. W ćwiczeniach brały również jednostki Policji oraz Pogotowie Ratunkowe. Na końcu ćwiczeń Pan Burmistrz i Starosta przekonali się jaka jest ciężka praca strażaka, osobiści obsługując narzędzia hydrauliczne podczas wywarzania drzwi oraz cięcia słupka dachu.

W dniu 9 maja nasza OSP zakupiła od Nadleśnictwa Rudnik Wysokociśnieniowy agregat gaśniczy FIRECO ze zbiornikiem wodnym o pojemności 400 l, wydajności 50 l/min przy ciśnieniu 40 bar, z wężem o długości 50 m, napędzany silnikiem spalinowym o mocy 9KM z rozrusznikiem elektrycznym. Koszt nowego to 25000 zł, a nasz był w okazyjnej cenie. Agregat ten zastąpi mniejszy agregat ze zbiornikiem 100l i wydajności 10 l/min.

 

W dniu 19 maja nasz poczet sztandarowy reprezentował naszą gminę na Wojewódzkich Obchodach Dnia Strażaka połączonych z nadaniem sztandaru dla KP PSP w Nisku. Oprócz delegacji nasza OSP zastępem GCBA z 6 osobową załogą zabezpieczała teren powiatu stacjonując w JRG Nisko.

zdjęcia Konrad Sinica. Galeria PSP w Nisku

W dniu 26 maja nasza drużyna pierwszy raz uczestniczyła w II Miedzygminnym Turnieju w Pilce Siatkowej Strażaków OSP w Nowosielcu gdzie zajęliśmy 5 miejsce na 7 drużyn.

W dniu 30 maja nasi strażacy ze sztandarem uczestniczyli w Procesji Bożegociała.

zdjęcia ze strony www.rudnikns.republika.pl

W dniu 18 lipca nasza OSP zraz ze strażakami z JRG Nisko, OSP Ulanów uczestniczyła w poszukiwaniach 40 letniego mieszkańca Śląska który zaginął w nurcie rzeki San. Poszukiwania trwały około 7 godzin, były prowadzone z 3 łodzi i przez nurka z JRG Tarnobrzeg.

ZDJĘCIA Z AKCJI

Kolejna ofiara wody, w dniu 3 sierpnia na zalewie w Podwolinie gm. Nisko utonęła 21 letnia dziewczyna, wraz z JRG Nisko oraz nurkami z Jasła, szukaliśmy jej przez około 3 godziny. Została wyłowiona w dniu następnym przez nurków z Sanoka.

ZDJĘCIA Z AKCJI od Konrada Sinicy

W dniu 8 września na obiektach MOSIR w Rudniku nad Sanem odbyly się VII powiatowe zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu powiatu niżańskiego. W zawodach w tych startowało 4 drużyny kobiece i 12 męskich. Drużyny startowały w dwóch konkurencjach, sztafecie oraz ćwiczeniu bojowym. Wśród dziewcząt najlepsze były kobiety z Krzeszowa nasze były 4, a w spośród mężczyzn najlepsi byli z Kamionki Dolnej, nasza drużyna była 6, a z Kopek 10.

Skład drużyny kobiecej, Beata Marut, Lucyna Zygmunt, Anna Krawiec, Malwina Pleđniarska, Dominika Dymowska, Dominika Machowska, Marzena Kłos, Natalia Wań. Skład drużyny męskiej Niedziałek Piotr, Jarosz Sylwester, Jakub Potocki, Marcin Sikora, Wojtanowicz Adam, Kazanecki Paweł, Dymowski Dawid, Rogiński Arkadiusz. Oprócz zawodników nasza jednostka wystawiła służbę porządkową w składzie: Kobiera Piotr, Kochańczyk Rafał, Kochańczyk Artur, Dudek Leszek, Kąc Wojciech, Krokos Krzysztof,  Młynarski Paweł, Marki Bartek, Szymczyk Bartek.

ZDJĘCIA Z ZAWODÓW

W dniu 29 września nasza jednostka wraz z Policjantami uczestniczyła w pikniku pod hasłem "Witaj bezpieczna szkoło”, który odbył się na  obiektach MOSIR, był pokaz sprzętu oraz pogadanka ta temat pierwszej pomocy. GALERIA I ARTYKUŁ ZE STRONY WWW.RUDNIK.PL

W dniu 19 października zostaliśmy zadysponowani do dużego pożaru stodoły w Krzeszowie Górnym, gdzie było zagrożonych aż 6 sąsiednich budynków gospodarczych i mieszkalnych, występował problem z siecią hydrantową. Oprócz nas brały następujące jednostki JRG Nisko 2 zastępy, OSP Krzeszów 2 zastępy, OSP Krzeszów Górny, OSP Harasiuki, OSP Podolszynka Plebańska, OSP Gózd,

W dniu 19 października ukończył kurs szeregowych OSP dh Piotr Niedziałek.

W dniu 23 listopada w Nadleśnictwie Rudnik odbyło się Szkolenie doskonalące z zakresu usuwania wiatrołomów, w którym uczestniczyli dh Niedziałek Piotr i Krokos Krzysztof a jednym z instruktorów był dh Mariusz Ślusarczyk.  Galeria zdjęć
Nowy sprzęt w naszej OSP. Dzięki dotacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz ZOSPRP nasza OSP zakupiła Defibrylator AED Lifeline DCF - E110, który jest pomocny w stanach zagrożenia życia, a zwłaszcza podczas zatrzymania krążenia. OPIS z parametrami technicznymi AED. Oprócz AED z dotacji z MSW zakupiliśmy pompę elektryczną zanurzeniową, buty specjalne, ubranie specjalne, mostki przejazdowe, widły, detektor wielogazowy, sztormiaki, węże.

W dniu 9 grudnia dh Paweł Kazanecki i dh Piotr Niedziałek wraz z przedstawicielem KRUS odbyli lekcję pokazową na temat bezpieczeństwa dla dzieci ze szkoły Podstawowej nr 2.

Prezent pod choinkę. Dzięki dotacji z fundacji PZM w kwocie 800 zł, nasza jednostka wzbogaciła się o  Defibrylator szkoleniowy AED XFT 120C plus, który jest niezbędny do nauki obsługi naszego AED. 

w dniu 31 grudnia zostaliśmy zadysponowani do wydobycia topielca z rzeki San w Nisku, po przybyciu na miejsce i zwodowaniu łodzi i przepłynięciu około 1,5km natrafiliśmy na ciało poszukiwanego 29 letniego mieszkańca Racławic. GALERIA zdjęcia od Konrada Sinicy