W ROKU 2012 nasza OSP miała 69 wyjazdy do akcji w tym 38 pożarów, 31 miejscowych zagrożeń, 3 wyjazdów poza teren gminy.

 

W dniu 8 stycznia nasz jednostkę odwiedziła delegacja strażaków ochotników z miejscowości Krems w Austrii, którzy przyjechali z kilkudniowa wizyta do KP PSP w Leżajsku. Wraz ze strażakami z Austrii przybyli do nas  bryg. Jzef Kludys dowódca JRG Nowa Sarzyna oraz Burmistrz Gminy I Miasta Nowa Sarzyna Pan Jerzy Stanisaw Paul.
Podczas wizyty zobaczyli nasze samochodu oraz sprzęt ratowniczy jaki posiadamy oraz nasz remiz. Nasi strażacy mogli się dowiedzie jak wygląda służba strażaków w Austrii, gdzie oprócz Wiednia niema straży zawodowej, a s tylko jednostki ochotnicze. Opowiedzieli nam jak sprzęt posiadaj i wiele innych ciekawych informacji. Po wizycie w naszej remizie zobaczyli pokaz gaszenia pożaru pian oraz cięcie samochodu przy pomocy narządzi hydraulicznych podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na terenie Gimnazjum w Rudniku nad Sanem.
Dużą atrakcją by pokaz cięcia samochodu w wykonaniu strażaków z Austrii którzy maj duże doświadczenie tym zakresie ponieważ często ratuj ludzi podczas wypadków komunikacyjnych.

W dniu 4 lutego w remizie odbyło się Zebranie Sprawozdawcze naszej OSP za 2011 rok. z spośród zaproszonych gości przybyli:
Z-ca Burmistrza Lucjan Tabasz
m. bryg. Mariusz Czech przedstawiciel Komendanta Powiatowego PSP w Nisku
dh Wanda Smutek V-ce Prezes Zarządu powiatowego ZOSP RP
dh Edward Szast - Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP
Podczas zebrania udzielono absolutorium zarządowi OSP oraz wręczono medale wysługi lat oraz statuetki i drobne upominki dla 3 najaktywniejszych strażaków, a Dh Piotrka Kobier i dh Ann Krawiec wybrano "Strażakami Roku 2011"

Po zebraniu w restauracji "Orle Gniazdo" odbył sie Bal Strażacki z zespołem "Dudzik Band"


W dniu 31.03.2012r o godzinie 1523 zostaliśmy zadysponowani do zerwanych dachów z budynków mieszkalnych i gospodarczych w Rudniku nad Sanem przy ul. Mickiewicza, Rzeszowskiej, Okulickiego, Armii Krajowej, Kończyckiej, uszkodzonych zostało około 14 budynków. W akcji brało udział 21 strażaków z naszej OSP, 10 z JRG Nisko i 8 z OSP Kopki. Działania nasze polegały na usunięciu zerwanych blach i na zabezpieczeniu uszkodzonych dachów plandekami, które zostały przywiezione ze Starostwa Powiatowego w Nisku.

Od marca 2012 roku nasza jednostka posiada nowy samochód SOp Renault Megane z roku 2004, który zastąpił samochód VW Golf. z roku 1993. Jest to samochód pozyskany nieodpłatnie z KW Policji w Radomiu dzięki Komendzie Powiatowej PSP W Nisku.

W dniu 1 maja nasza OSP z łodzią uczestniczyła w szkoleniu z zakresu ratownictwa wodnego "San 2012", w którym udział wzięło w sumie 24 jednostki pływające z powiatów: stalowowolskiego, niżańskiego oraz tarnobrzeskiego. Celem szkolenia było przygotowanie służb ratowniczych ksrg do prowadzenia działań na rzece San. W trakcie ćwiczeń przeprowadzono rozpoznanie rzeki na odcinku Stalowa Wola - Wrzawy, a także wyznaczono miejsca wodowania oraz udzielania pomocy w przypadku prowadzonych działań ratowniczych. W szkoleniu udział wzięły 134 osoby z komend w Stalowej Woli, Nisku i Tarnobrzegu oraz trzynastu jednostek ochotniczych straży pożarnych.
Ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Powiatową PSP w Stalowej Woli były jednym z elementów obchodów 20-lecia Państwowej Straży Pożarnej, którym patronuje Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski

więcej zdjęci na stronie Stalowka.net

W dniu 3 maja delegacja naszej OSP ze sztandarem uczestniczyła w Obchodach Jubileuszu 100 - lecia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeżowem połączonych z obchodami Powiatowego Dnia Strażaka. Galeria Starostwa Powiatowego w Nisku

W dniu 4 maja nasza druhowie z naszej jednostki modlili sie na mszy w intencji strażaków odprawionej w Kościele parafialnym o godzinie 18.

W dniu 6 maja odbył sie grill strażacki dla naszych druhów z okazji "Dnia Strażaka"

W dniu 26 maja odbyły się 7 Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze MDP w Zarzeczu, naszą gminę reprezentowała drużyna MDP z naszej OSP która zajęła 3 miejsce na 10 startujących drużyn.

W dniu 27 maja odbyły się obchody 25 lecia OSP Zarzecze połączone z przekazaniem sztandaru, w których uczestniczyła delegacja z naszej OSP z pocztem sztandarowym.

Nietypowe poszukiwania. W dniu 13 czerwca zostaliśmy zadysponowanie do poszukiwania na rzece San zerwanych przez prąd wody 2 łodzi z pomostem, które zostały odnalezione przez nas w okolicach ujścia rzeki rudnej do Sanu. Wraz z nami w działaniach brała udział również OSP Stalowa Wola płynąc od Ulanowa w górę Sanu., a OSP Krzeszów próbowało je zlokalizować z brzegu.

W dniu 14 czerwca nasze miasto nawiedził ulewny deszcz który spowodował kilka podtopień na terenie naszej gminy oraz powiatu. Uczestniczyliśmy z pompowaniu wody z ulicy Targowej, Stróżańskiej, Wiklinowej oraz z terenu Szkółek Nadleśnictwa Rudnik.

W dniu 27 lipca odbyły się Powiatowe Ćwiczenia Obrony Cywilnej, gdzie jeden z epizodów odbył się w Rudniku nad Sanem na ul. Myśliwskiej. Były to powalone drzewa przez silny wiatr, które musieliśmy usunąć z drogi , pomagali nam przydym członkowie OC.

W dniu 10 sierpnia dotarł na naszej osp nowy sprzęt w postaci 6 latarek Propolymer Streamlight 3N LED do hełmów z uchwytami oraz 4 tłumic gumowych. Sprzęt ten został zakupiony dzięki pomocy naszego sponsora w kwocie 700 zł oraz środków własnych OSP. Również z środków własnych zakupiliśmy nowy akumulator do samochodu SOp Renault Megane.

W dniu 16 września pod naszą remiza został zorganizowany punkt kontrolny w II Niżańskim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych, dla startujących załóg przewidziano konkurencje polegająca na nalaniu 3 litrów wody z hydronetki strażackiej przez otwór w tarczy nalewakowej. Odpowiedzialnymi za przebieg konkurencji byli dh Sokal Piotr i dh Krzysztof Krokos. Przed naszą Remizą pojawiło się 30 zabytkowych samochodów, a najlepsza załoga uzyskała czas nawania 25 sekund.

W dniu 17 września nasza OSP wzbogaciła się o nowy sprzęt ratowniczy taki jak  2 HEŁMY BOJOWE, 5 PARY BUTÓW SKURZANYCH SEPCJANYCH I ORAZ Flary ostrzegawcze LED w walizce ładującej. wszystko to zostało zakupione ze środków własnych osp

Od dnia 28 września nasza OSP posiada nowa przyczepkę do przewozu pomp szlamowych z wężami W110 i armatura potrzebna podczas pompowania wody z piwnic i podwórek. Przyczepka ta została zakupiona ze środków własnych OSP

W dniu 30 września nasza OSP uczestniczyła samochodem GCBA MAN w NIEDZIELNEJ AKCJI Z ANIOŁEM STRÓŻEM” PIKNIK PRZECIW PRZEMOCY W RODZINIE, gdzie został zaprezentowany nasz sprzęt ratowniczo - gaśniczy.
Również w tym dniu nasza drużyna męska uczestniczyła w otwarciu boiska sportowego w Nowosielcu. Podczas którego odbyły się miedzy gminne zawody sportowo-pożarnicze w ćwiczeniu bojowym dla OSP z gminy Nisko, Rudnik i Jarocin, w których brało udział 9 drużyn męski oraz jedna kobieca z Nowosielca. Nasza drużyna  zajeła 4 miejsce. Skład drużyny Piotr Kobiera, Krzysztof Kobiera, Kazanecki Paweł, Szymon Warchoł, Rafał Kochańczyk, Mariusz Kłos, Krzysztof Krokos, Adam Wojtanowicz.

Pracowita Sobota 6 października około godziny 10 zostaliśmy zadysponowani do pożaru samochodu osobowego na ul. Konopnickiej w Stróży. Po przyjedzie na miejsce zdarzenia okazało się, że samochód został ugaszony przez właściciela i jego pomocnika którzy razem go naprawiali. Obaj mieli oparzone twarze i ręce. Po dojedzie Pogotowia Ratunkowego lekaż zadysponował 2 helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nasza OSP wraz z JRG udała się na stadion sportowy w Rudniku aby przygotować lądowisko dla LPR. Na stadionie nasi strażacy zabezpieczali teren boiska oraz pomagali przy przenoszeniu poszkodowanych z karetki do Helikopterów.
Po tej akcji około 1215 zostaliśmy zadysponowani do zerwanych kabli telefonicznych na ul. Sanowej.

w dniu 22 października 8 naszych druhów przeszło test w komorze dymowej w Ośrodku Szkolenia PSP w NIsku.

 W Październiku wzbogaciliśmy się o nowy sprzęt taki jak przyczepa podłodziowa, Torba PSP R1 z tlenem i szynami kramera i deska oraz kombisystem firmy STIHL składający sie z silnika i podkrzeszwarki i zamiatarki, zakup ten możliwy był dzięki dotacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i środków własnych.

Kalendarz OSP Rudnik na 2013 rok

W dniu 24 listopada udaliśmy się na ćwiczenia na złomowisku w Kończycach, a po ćwiczeniach zrobiliśmy konserwację sprzętu i samochodów przed zimą