W ROKU 2008 nasza OSP miała 91 wyjazdy do akcji w tym 46 pożarów, 44 miejscowych zagrożeń, 1 alarm fałszywy, 3 wyjazdów poza teren gminy.


 W dniach 3-5 stycznia nasza jednostka wykonała trzy lodowiska na terenie naszego miasta na obiektach MOSIR, Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas, Domu Dziecka.

Dnia 11 lutego w wieku 60 lat po długiej i ciężkiej chorobie zmarł nasz Prezes dh Mieczysław Paszek. Wiele lat pełnił on funkcje prezesa jednostki OSP KOPKI a jednoczenie był Prezesem Gminnym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych  oraz pełnił  funkcje prezesa jednostki OSP Kopki

W dniu 27 lutego zaczęliśmy budowę kominka w naszej świetlicy.

W dniu 1 marca w wieku 59 lat zmarł dh Leszek Puchalik członek honorowy naszej OSP
W dniu 4 marca odbył się pogrzeb dh Leszka Puchalika, w ostatnim pożegnaniu brały udział jednostki OSP z terenu Gminy Rudnik nad Sanem.

W dniu 16 Marca br. o godzinie 17 odbyło się zebranie sprawozdawcze OSP Rudnik nad Sanem za rok 2007.
Swoją obecności zaszczycili nas:
Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem Waldemar Grochowski
Komendant Powiatowy PSP w Nisku bryg. Ryszard Sieńko
Komendant Gminny ZOG ZOSP RP bryg. Tadeusz Niedziałek
Wiceprezes ZOP ZOSP RP dh. Mariusz Czech
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ZOP ZOSP RP dh Edward Szast
Prezes OSP Przędzel - Kolonia dh Tomasz Baran.

Podczas zebrania uczczono minutą ciszy zmarłych druhów Leszka Puchalika i Mieczysława Paszka, odbyło się sprawozdanie z działalności zarządu OSP, głosowanie nad przyznaniem absolutorium dla zarządu, Ustalono wysokość składki członkowskiej na 40 zł oraz sposoby jej obniżenia dla udzielających się członków OSP. Wręczono odznaczenia i medale oraz pamiątkowe statuetki dla strażaków którzy w roku 2007 najczęściej uczestniczyli w akcjach ratowniczo-gaśniczych, odbyło się głosowanie w konkursie na STRAŻAKA ROKU 2007, którymi zostali dh Paweł Jarosz i dh Michał Piędel

  Strażacy biorący udział w Mszy Rezurekcyjnej w roku 2008.

uroczyste śniadanie po mszy Rezurekcyjnej z ks Kapelanem Sławomirem Brzeskim i Z-cą Burmistrza

W dniu 3 Maja delegacja z naszej OSP w składzie: Prezes Mariusz Ślusarczyk, Naczelnik Paweł Kazanecki, Mucha Leszek, Piotr Kobiera, Krzysztof Krokos brała udział wraz z delegacją z OSP Kopki w Powiatowych Obchodach Dnia Strażaka i uroczystościach rocznicowych  w Kurzynie Średniej. Podczas tych uroczystości przekazano nowy sztandar dla OSP Kurzyna Śr. oraz oddano do użytku Remizę

W dniu 4 Maja strażacy z naszej OSP oraz z OSP Kopki, Przędzel i Przędzel Kolonia uczestniczyli w uroczystej Mszy Św z okazji  Święta Floriana i Dnia Strażaka w Kościele Parafialnym w Rudniku nad Sanem.

dniach 5 i 7 maja naszą remizę odwiedziły dzieci z Przedszkola oraz ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Rudniku nad Sanem, odbyła się prezentacja sprzętu naszej jednostki, zwidzenie obiektu naszej remizy oraz przejazd samochodem pożarniczym Jelcz.

W dniu 25 maja br w Zarzeczu odbyły się V Powiatowe Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, podczas których drużyna dziewcząt zajęła miejsce 1 spośród 9 drużyn, a drużyna chłopców 2 miejsce spośród 9 drużyn z całego naszego powiatu.. Obie nasze drużyny zakwalifikowały się do Zawodów Wojewódzkich.


Drużyna dziewcząt odbiera Puchar za I miejsce od Komendanta Powiatowego PSP w Nisku  i Starosty Niżańskiego 


Drużyna chłopców odbiera Puchar za II miejsce od Komendanta Powiatowego PSP w Nisku i Komendanta Powiatowego PSP W Stalowej Woli

W dniu 15 czerwca br. w Krzeszowie odbyły się V Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, podczas których drużyna chłopców zajęła 3 miejsce spośród 19 drużyn, a drużyna dziewcząt zajęła miejsce 7 spośród 17 drużyn, z całego naszego województwa.

drużyna chłopców odbiera puchar i medale za zajęcie III miejsca

nasze drużyny z Burmistrzem, Starostą, Przewodniczącym Rady Powiatu Komendantem Powiatowym PSP w Nisku, Z-ca Komendanta, Naczelnikiem Wydziału Operacyjnego, Komendantem Gminnym , Prezesem, Naczelnikiem, Gospodarzem OSP .

W dniu 31 sierpnia 2008 roku w Grodzisku Dolnym podczas Pierwszego Regionalnego Przeglądu Zabytkowego Sprzętu Gaśniczego zostały zostały ogłoszone wyniku "Strażacy na medal". 

Pierwsza dziesiątka plebiscytu:

1. Nowa Dęba - 3565 głosów
2. Niebylec - 2949
3. Rudnik nad Sanem - 1361
4. Długie - 1088
5. Dzików - 1016
6. Róża - 354
7. Bierówka - 261
8. Grodzisko Dolne - 172
9. Zimna Woda - 82
10. Lutoryż - 65

Nasza jednostka zajęła 3 miejsce i w nagrodzie otrzymaliśmy węża tłocznego i prądownica

Burmistrz Waldemar Grochowski oraz Prezes z Naczelnikiem podczas odbioru nagród.

Tragiczny poniedziałek.
W dniu 29 wrzenia około  15 40 do remizy naszej OSP przyjechał na rowerze chłopiec i powiedział że w rzece pływa ciało dziecka, po ogłoszeniu alarmu, gdy zebrało się kilku naszych strażaków, udaliśmy się nad rzekę Rudną koło młyna gdzie zwodowaliśmy nasza łódź. Po przepłynięciu około 100 m natrafiliśmy na ciało dziecka które, wciągnęliśmy na pokład łodzi, po dobiciu do brzegu dwóch naszych strażaków przystąpiono do reanimacji którą prowadzili Prezes oraz Z- ca Naczelnika, miedzy czasie na miejsce przybyła Pani doktor Ewa Florek która koordynowała nasze działania. Po przybyciu na miejsce zespołu Pogotowia Ratunkowego, lekarz pogotowia stwierdził
zgon dziecka.

W dniu 5 października w Stalowej Woli ukończył kurs Ratownictwa medycznego ratowników KSRG dh Paweł Jarosz.
W dniu 11 października w Wólce Tanewskiej 4 naszych strażaków ukończyło I część Kursu Szeregowych
W dniu 18 października Naczelnik oraz Z-ca Naczelnika brali udział w I Mistrzostwach Ochotniczych Straży Pożarnych w Ratownictwie Drogowym organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek ruchu Drogowego w Tarnobrzegu, Automobil klub Stalowa Wola, KP Policji w Stalowej Woli, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego
Zawody Polegały na rozwiązaniu testu pisemnego z zakresu Pierwszej Pomocy, reanimacji na fantomie oraz na przejechani wyznaczonej trasy na której były trzy pozorowane wypadki.
Nasza załoga zajęła 8 miejsce.

W dniu 27 października nasza jednostka wzbogaciła się o nowy samochód,  którym jest Daewoo Polonez Cargo. Po przystosowaniu do naszych potrzeb będzie on służył, jako samochód ratownictwa technicznego.

W końcu zostały zakończone prace remontowe na  świetlicy, przebieralni, kuchni, dyżurce,
- na świetlicy został wybudowany kominek wraz z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza do 6 pomieszczeń - na świetlicy 
- w przebieralni zostały pomalowane ściany oraz zamontowane szafki ubraniowe dla 19 strażaków którzy uczestniczą w akcjach ratowniczych
- w kuchni zostały pomalowane ściany oraz zakupiono nowe meble kuchenne.
- w dyżurce zostały pomalowane ściany oraz zostało zmodernizowane biurko na komputer, telefon i radiostacje bazowy

Prace te zostały wykonane przez naszych druhów przy pomocy środków własnych jednostki oraz Urzędu Gminy,  meble do przebieralni i dyżurki wykonał Pan Andrzej Wolak z firmy "WOLAND"

Kolejna tragedia nad rzeka Rudną w Rudniku nad Sanem. W dniu 13 listopada około godziny 14 nasz zastęp GLM z obsada 5 strażaków wraz z zastępem GCBA z JRG Nisko brał udział w wyciąganiu ciała 52 letniej kobiety z rzeki.

W dniu 22 listopada częściowo zakończyliśmy prace przy samochodzie SLRt Polonez. część sprzętowa wraz wyposażeniem

 

W roku 2008  udało nam się zakupić zestaw narzędzi hydraulicznych do ratownictwa drogowego składający się z pompy hydraulicznej i nożyco - rozpieracza SC 350 firmy "Lukas" Sprzęt ten pozwala na cięcie oraz rozpieranie konstrukcji samochodów podczas wypadków komunikacyjnych.
Nożyco - rozpieracz  ma następujące parametry:  siła cięcia 380 KN (38 ton), siła rozpierania 138 KN (13,8 tony), siła ciągnięcia 45 KN (4,5 T), 
rozwarcie ramion 360 mm, możliwość przecięcia pręta stołowego o  waga urządzenia 13,9 kg. 

narzędzia na samochodzie SLRt Polonez. ćwiczenia z nowym sprzętem

Sprzęt ten zakupiliśmy za środki z KSRG oraz dzięki pomocy następujących sponsorów  
Fundacja PZM w Warszawie
Fundacja EDURA w Warszawie
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu
Firma "FAKRO"
Firma "HEJS" Jerzy Bigos
Firma "WNUK" Antoni Wnuk
Firma "DELTA"
Firma "OLKO" Celina i Piotr Olko
Firma "Drew-dom" Adam Szymonik
TVK "DIANA"
BANK SPÓŁDZIELCZY w Stalowej Woli
Salon Meblowy "DUKAT" Paweł Jaworski
Apteka "ARNICA" Beata Baj
Wszystkim sponsorom naszej jednostki serdecznie dziękujemy.